szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Aukcyjny rekord Ryszarda Winiarskiego

14.11.2017

Aktualności, Polska: aukcje

Sklep rynekisztuka

9 listopada padł aukcyjny rekord Ryszarda Winiarskiego. Instalacja pt. „Gra nr 5” autorstwa jednego z najsłynniejszych przedstawicieli sztuki konkretnej w Polsce sprzedana została za kwotę ponad miliona złotych.

W zeszły czwartek podczas Aukcji Rzeźby i Form Przestrzennych dzieło Ryszarda Winiarskiego pt. „Gra nr 5” osiągnęło łączną kwotę 1 mln 62 tys. zł (suma wylicytowana + opłata aukcyjna). Jego nabywcą jest anonimowy kolekcjoner. Pomimo iż wylicytowana za 900 tys. zł. instalacja uzyskała sumę niższą niż kwota jej estymacji (1 mln – 1,4 mln zł.), „Gra nr 5” okazała się nie tylko najdroższym obiektem aukcji, ale i najdrożej sprzedaną dotychczas pracą Winiarskiego. Poprzedni rekord polskiego artysty ustanowiony został w zeszłym roku realizacją pt. „Obszar 142” wartą 555 tys. zł.

„Gra nr 5” to instalacja złożona z 6 elementów: 2 taboretów, 2 postumentów, pudełka na czarne i zielone piony, w którym znajduje się instrukcja do gry w języku niemieckim, a także planszy.

Pierwsza, zwana „salonem gier”, wystawa, podczas której Winiarski zaprezentował gry planszowe, miała miejsce w 1972 roku w Galerii Współczesnej w Warszawie. Eksponując obiekty nastawione na interakcję z widzem zamiast klasycznie pojmowanych dzieł artystycznych, twórca podjął eksperyment przemiany odbiorcy we współtwórcę sztuki. Wypełniając bowiem przestrzeń galerii pustymi planszami – miejscami rozgrywek – dał on publiczności możliwość konstruowania własnych, jednakże opartych na zasadach artysty, wizualnych kompozycji.

Ryszard Winiarski jest obecnie jednym z najchętniej kupowanych polskich artystów. Jego prace osiągają na aukcjach kwoty od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Nowy rekord sprzedażowy twórcy potwierdza potężny potencjał inwestycyjny jego dzieł.  W tym celu wystarczy spojrzeć, jak w przeciągu dekady wzrosły ceny jego prac – od maksymalnie kilkunastu tys. zł. oferowanych za dzieło Winiarskiego 10 lat temu po 1 mln. zł. obecnie.

K. Z. 

fot. (góra) Ryszard Winiarski, Gra nr 5, 1972-1981 r., źródło: DESA Unicum

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.