szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Salvator Mundi” Leonarda da Vinci najdroższym dziełem w historii

16.11.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Wczoraj podczas aukcji sztuki powojennej i współczesnej w nowojorskim oddziale Christie’s obraz „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci został sprzedany za spektakularną kwotę ponad 450 mln dol. Jest to obecnie absolutny rekord, jeśli chodzi o sprzedaż dzieła sztuki na aukcji publicznej.

Leonardo da Vinci, Salvator Mundi, źródło: Christie’s

„Salvator Mundi”, jeden spośród kilkunastu znanych obrazów Leonarda da Vinci i jedyny, który znajduje się w rękach prywatnych, podczas wczorajszej aukcji ponad 4-krotnie przekroczył swoją szacowaną pierwotnie na 100 mln dol. wartość. W ciągu 19 minut licytacji kwota sprzedażowa renesansowego dzieła osiągnęła ponad 450 mln dol. Nowy właściciel dzieła, który licytował je przez telefon, pozostaje anonimowy.

Obraz przedstawiający Jezusa, który trzyma w lewej ręce kryształową kulę, zaś prawą dłoń ma uniesioną w geście błogosławieństwa, namalowany został przez Leonarda w latach 1506-1513 dla króla Francji, Ludwika XII. Jak podają specjaliści Christie’s w opisie katalogowym, od tego momentu dzieło gościło w wielu królewskich kolekcjach sztuki. Swego czasu należało ono także do króla Anglii, Karola I. W połowie XVIII wieku obraz zaginął i do początku XX wieku uznawany był za bezpowrotnie utracony. W 1900 roku trafił natomiast w ręce Francisa Cooka, który nie zdawał sobie sprawy z autorstwa dzieła. Dlatego też 58 lat później spadkobiercy Cooka sprzedali już mocno zniszczoną realizację za 45 funtów.

Historia najdroższego dzieła

W 2005 roku obraz zakupiony został za 10 tys. dol. przez grupę handlarzy, w tym eksperta w dziedzinie malarstwa dawnych mistrzów, Roberta Simona. Po restauracji dzieła przez nowojorską konserwatorkę Dianne Dwyer Modestini, większość znawców twórczości włoskiego renesansu przypisała jego autorstwo Leonardowi. W 2013 roku obraz na aukcji Sotheby’s wylicytowany został przez Yvesa Bouviera za kwotę 80 mln dol. W tym samym jeszcze roku szwajcarski marszand odsprzedał realizację rosyjskiemu miliarderowi, Dimitrijowi Rybołowlewowi za sumę 127,5 mln dol.

Pomimo iż autorstwo „Salvator Mundi” oficjalnie przypisane zostało Leonardowi da Vinci, niektórzy ze znawców sztuki renesansu wciąż kwestionują jego autentyczność, twierdząc, że obraz zrealizowany został przez naśladowcę włoskiego mistrza.

Pośród pozostałych najwyższych wyników sprzedażowych wczorajszej aukcji, która w wygenerowała łączny przychód równy 789 mln dol. znalazła się praca pt. „Sixty Last Supper” Andy’ego Warhola (60,9 mln dol.), realizacja „Untitled” z 2005 roku Cy’a Twombly’ego (46,4 mln dol.), a także płótno „Saffron” Marka Rothko (32 mln dol.).

K. Z. 

fot. (góra) Leonardo da Vinci, Salvator Mundi, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.