szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Obszerny catalogue raisonné Egona Schielego już niebawem dostępny online

17.11.2017

Aktualności, Ciekawostki

Niedawno powołany do życia Kallir Research Institute kilka dni temu ogłosił swój pierwszy duży projekt, który ma polegać na stworzeniu cyfrowej wersji catalogue raisonné austriackiego ekspresjonisty, Egona Schielego. 

Egon Schiele, Akt miłosny, studium, 1915

Informację o planowanym projekcie upubliczniła w trakcie tegorocznego, odbywającego się w wiedeńskim Muzeum Leopoldów sympozjum na temat Schielego, Jane Kallir, założycielka Kallir Research Institute oraz autorka ostatniego katalogu austriackiego twórcy.

Nadając publikacji również wersję cyfrową będzie można ją stale aktualizować i uzupełniać – fakt ten wydaje się być  tym cenniejszy, iż aktualna wersja kompendium wydana została w 1990 roku, zaś zaktualizowana w 1998 roku. Od tego czasu odnaleziono kilkaset dzieł Schielego i potwierdzono ich autentyczność. Fakt tak znacznego wzbogacenia wiedzy o dorobku austriackiego artysty wpłynął na decyzję Kallir, która uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie specjalistek, jeśli chodzi o twórczość ekspresjonisty, o założeniu instytutu badawczego i przeniesieniu katalogu Schielego do sieci.

Egon Schiele, Rodzina, 1918

Jak przyznaje pomysłodawczyni przedsięwzięcia, w czasach, kiedy wzrastające ceny twórczości wizualnej niosą za sobą większe ilości fałszerstw na rynku sztuki – również, jeśli chodzi o twórczość Egona Schiele – ważne, aby mieć dostęp do narzędzia umożliwiającego szybką i prostą identyfikację autentyczności dzieła. Dodaje ona także, że cyfrowy format katalogu umożliwia jego autorom umieszczenie w nim dużo większej ilości informacji o proweniencji pracy czy wystawach, w których brała udział, a także wzbogacenie go linkami do oryginalnych dokumentów dotyczących realizacji.

Pierwsza faza ambitnego przedsięwzięcia skoncentrowana jest na aktualizacji informacji na temat autentyczności każdego z dzieł. Zakończenie tego etapu prac planowane jest na 31 października 2018 roku, czyli na stulecie śmierci artysty. Druga faza natomiast polegać będzie na aktualizacji danych odnośnie proweniencji prac przy wykorzystaniu pełnej, potwierdzającej ją dokumentacji.

K. Z. 

fot. (góra) Egon Schiele, Autoportret, 1912

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.