szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcyjny rekord Chagalla dwukrotnie pobity

20.11.2017

Aktualności, Świat: aukcje

Podczas wtorkowej aukcji sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej w nowojorskim Sotheby’s swój rekord cenowy dwukrotnie pobił Marc Chagall. Wysokie kwoty dzieł rosyjsko-francuskiego twórcy przyczyniły się do wygenerowania dobrego ogólnego rezultatu sprzedażowego, wynoszącego ok 270 mln dol. 

Claude Monet, Les glaçons, Bennecourt, 1893, źródło: Sotheby’s

64 wylicytowane podczas aukcji obiekty wygenerowały łączną kwotę rzędu 269,7 mln dol., a więc niemal 25 mln dol. poniżej  górnej granicy estymacji, ustanowionej na 294,5 mln dol. W stosunku do zeszłorocznej aukcji zakończonej rezultatem 157,5 mln dol., Sotheby’s zanotował więc wzrost na poziomie 71 procent. Ponad 90 procent wszystkich oferowanych dzieł znalazło swoich nabywców. Zeszłoroczna aukcja sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej odnotowała natomiast sprzedaż 81 procent wystawianych prac.

Jedną z najbardziej zajętych uczestniczek wtorkowej aukcji była Patti Wong, dyrektorka azjatyckiego oddziału Sotheby’s. W trakcie sprzedażowego wieczoru wylicytowała ona aż 10 obiektów, wzbogacając swoją kolekcję o takie dzieła, jak na przykład przedstawiający rozmarzającą Sekwanę pejzaż Claude Moneta „Les glaçons, Bennecourt” z 1893 roku (23,4 mln dol.). Obraz ten po raz ostatni pojawił się na aukcji w 1983 roku, gdzie sprzedany został za 605 tys. dol.

Marc Chagall, Les amoureux, 1928, źródło: Sotheby’s

Najdroższe dzieło aukcyjnego wieczoru, obraz „Les amoureux” Marca Chagalla z 1928 roku, za pośrednictwem dyrektorki oddziału Sotheby’s w Rosji, Iriny Stepanovej, trafił do rąk rosyjskiego kolekcjonera, który zapłacił za niego 28,5 mln dol., tym samym przekraczając o 10 mln dol. górną granicę jego estymacji. Prace Chagalla bardzo często pojawiają się na aukcjach. W zeszłym roku tylko nowojorskie filie Christie’s i Sotheby’s oferowały w sumie ponad 100 realizacji twórcy. Obraz „Les amoureux” jest jednak o tyle wyjątkowy, że od momentu jego namalowania przez 9 dekad znajdował się w posiadaniu jednej rodziny. Suma uzyskana ze sprzedaży dzieła ustanowiła nowy rekord aukcyjny artysty.

Kilka minut wcześniej jednak, kwotą ponad 16 mln dol., cenowy rekord Chagalla pobił inny, oferowany podczas aukcyjnego wieczoru obraz twórcy, a mianowicie nabyty również przez Patti Wong, imponujących rozmiarów „Le grand cirque” z 1956 roku. Poprzedni właściciel realizacji kupił ją w nowojorskim Sotheby’s w 2007 za 13,8 mln dol. Wobec tego w przeciągu 10 lat jego wartość wzrosła zaledwie o 2,2 mln dol.

Podobna sytuacja miała miejsce z pejzażem Moneta pt. „Les Arceaux de roses, Giverny” z 1913 roku – czwartym najwyższym wynikiem aukcyjnym. Dzieło, które we wtorkowy wieczór uzyskało kwotę 19,4 mln dol., w 2007 roku w londyńskim Christie’s wylicytowane zostało za 17,8 mln dol.

K. Z. 

fot. (góra) Marc Chagall, Le grand cirque, 1956, źródło: Sothebie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.