szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Rzeźba Botero skradziona z paryskiej galerii

23.11.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Szacowana na 425 tys. euro rzeźba z brązu autorstwa kolumbijskiego artysty, Fernando Botero, została skradziona z paryskiej galerii Bartoux. Pracownicy instytucji dostrzegli jej brak dopiero, gdy przygotowywali się do zamknięcia galerii.

Fernando Botero, Scena rodzinna, 1985, źródło: Christie’s

Skradziony obiekt to wykonana w 2003 roku 57-centymetrowa rzeźba z brązu pt. „Maternity”, przedstawiająca matkę siedzącą na cokole i kołyszącą dziecko. Jak potwierdził w rozmowie z mediami jeden z pracowników galerii, dzieło słynnego kolumbijskiego artysty stanowi obecnie przedmiot śledztwa policji.

Zgodnie z doniesieniami francuskich mediów, sprawca dokonał kradzieży rzeźby 4 listopada około godziny 19. Kamery zlokalizowane w galerii zarejestrowały, że na początku złodziej przechadzał się pośród dzieł, aby zbadać, czy jest obserwowany. Potem mężczyzna podniósł 15-kilogramowe dzieło i, pozostając niezauważonym, wyszedł z nim z galerii. Instytucja nie posiada alarmu przy wejściu. Tego samego dnia jeszcze kilka innych paryskich galerii padło ofiarą kradzieży.

Fernando Botero, Adam i Ewa, 1990, źródło: Christie’s

Galeria Bartoux ma łącznie 14 oddziałów zlokalizowanych na całym świecie, w tym w Londynie, Singapurze, Courchevel, Cannes oraz dwa w Paryżu. Instytucja, która w swojej ofercie posiada dzieła takich artystów, jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Damien Hirst czy Francis Bacon, cieszy się dużą popularnością i dobrą opinią miłośników sztuki.

Fernando Botero jest kolumbijskim malarzem i rzeźbiarzem znanym przede wszystkim ze swoich karykaturalnych przedstawień ikonicznych dzieł z historii sztuki. Kreowane przez niego postaci są mocno zdeformowane, nienaturalnie otyłe o absurdalnie nieproporcjonalnych wobec siebie częściach ciała. Na międzynarodowym rynku sztuki prace Kolumbijczyka osiągają kwoty od kilkuset tys. dol. do niemal 2 mln dol. Najdroższą do tej pory realizacją artysty jest zrealizowana w 1990 roku dwuczęściowa rzeźba Adama i Ewy, wylicytowana w 2014 roku w nowojorskim Christie’s za 2,57 mln dol.

K. Z. 

fot. (góra) Fernando Botero, Ewa, brąz, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.