szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pierwsza monograficzna wystawa Mirosława Bałki w Czechach

06.12.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Od 30 listopada trwa pierwsza monograficzna wystawa Mirosława Bałki w Czechach. W Galerii Sztuki Współczesnej i Architektury – Dom Sztuki w Czeskich Budziejowicach zaprezentowane zostały rzeźby, filmy oraz rysunki autorstwa polskiego, interdyscyplinarnego artysty.

Mirosław Bałka, Pamiątka I Komunii Świętej, 1985

Pierwsza indywidualna wystawa Mirosława Bałki w Czechach nosi tytuł „Nachthauseweg”, który inspirowany jest opowiadaniem Franza Kafki o podobnie brzmiącej nazwie – „Nachhauseweg”. Tytuł ten stanowi swoistą grę słów (noc-dom-droga) odzwierciedlającą artystyczne poszukiwania polskiego twórcy.

Obiektem otwierającym wystawę jest wykonana z płyt latryko, odpowiadająca wielkością wymiarom ciała Bałki, rzeźba, która podtrzymywana jest przez stalową konstrukcję umieszczoną na małych kawałkach filcu. Użyte w dziele lastryko pochodzi z rodzinnego domu twórcy w Otwocku, gdzie dziadek kamieniarz wykorzystywał je do wytwarzania nagrobków. W tym kontekście tani materiał imitujący kamień, poprzez swoje usytuowanie pomiędzy grobowcem i schronem, a także obecnością i brakiem, nabiera głębszego znaczenia.

Mirosław Bałka, Św. Wojciech, 1987

Ekspozycja prezentuje również trzy krótkie wideo Bałki: zrealizowany w obozie zagłady w Treblince „Apple T.” (2009/2010), rejestrujący oggłosy nagrane na dachu studia artysty „Smoke” (2012/2013), a także nakręcony w jego pracowni w Otwocku „Otw.” (2012/2013). Na pokazie znalazł się również zbiór 30 zrealizowanych w formacie A5 rysunków polskiego twórcy, pochodzących z jego, prowadzonego przez dekadę (2007-2017) wizualnego pamiętnika.

Mirosław Bałka, który w 1985 roku ukończył Wydział Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w latach 80. tworzył figuratywne realizacje kojarzone z nurtem neoekspresjonizmu. W latach 90. w polu jego zainteresowań znalazły się przede wszystkim minimalistyczne obiekty rzeźbiarskie zrealizowane z prostych tworzyw, takich, jak surowy kamień, drewno, substancje organiczne. W swojej sztuce Bałka eksploruje przede wszystkim problematykę ludzkiego ciała, a także związaną z nim pamięć.

Wystawa w „Nachthauseweg”  w Galerii Sztuki Współczesnej i Architektury – Dom Sztuki w Czeskich Budziejowicach potrwa do 31 grudnia bieżącego roku.

K. Z. 

fot. (góra) Mirosław Bałka, Fountain, 2008

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.