szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Metropolitan Museum of Art odmawia usunięcia z wystawy uznanego za sugestywne seksualnie dzieła Balthusa

08.12.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Już ponad 10 tysięcy osób podpisało funkcjonującą od 30 listopada w Internecie petycję żądającą usunięcia z wystawy nowojorskiego Metropolitan Museum of Art sugestywnego seksualnie dzieła Balthusa. Instytucja jednoznacznie odmawia jednak ściągnięcia wzbudzającego tyle kontrowersji obrazu.

Balthus, Lady Abdy, 1935, źródło: Christie’s

Nowojorskie Metropolitan Museum of Art zdecydowało się nie zdejmować z ekspozycji zrealizowanego w 1938 roku przez Balthusa obrazu młodej kobiety pt. „Marząca Thérèse”, który w wystosowanej przeciwko jego publicznej prezentacji petycji online określony został mianem „sugestywnego pod względem seksualnym”. Praca przedstawia sportretowaną w wieku 12 lub 13 lat sąsiadkę oraz ulubioną modelkę artysty, Thérèse Blanchard, leżącą w pozie odsłaniającej jej bieliznę. Mia Merrill, inicjatorka wystosowanej 30 listopada petycji, twierdzi, że twórca przeżywał fascynację dojrzewającymi dziewczynkami, zaś dzieło to seksualizuje postać dziecka. Do tej pory wniosek wsparło ponad 10 200 osób.

Petycja zawiera także oskarżenie, iż, biorąc pod uwagę obecną atmosferę generowaną częstymi napaściami na tle seksualnym, Metropolitan Museum of Art, które pokazuje widzom tego rodzaju sztukę, nie proponując jednocześnie żadnego wyjaśnienia swojego postępowania, być może nieumyślnie, ale jednak wspiera uprzedmiotawianie dzieci w przekazie publicznym.

Jak zaznacza jednak Merrill, nie wzywa ona do tego, aby dzieło zostało ocenzurowane, zniszczone lub, aby przestano je kiedykolwiek wystawiać. Chciałaby jedynie, aby Met usunęło ją z wystawy lub zaprezentowało ją wraz z podpisem, który mówiłby o skłonnościach Balthusa. Jak wspomina, w 2013 roku instytucja pokazała wszak tymczasową ekspozycję prac francuskiego malarza, opatrując ją opisem, iż niektóre obrazy mogą być dla części widzów niepokojące.

Kenneth Weine, specjalista ds. komunikacji instytucji, stwierdził, że takie momenty zawsze stanowią okazję do refleksji i rozmowy. Zaznaczył jednak, że idea sztuki polega na szacunku wobec twórczej ekspresji.

Nie jest to pierwsza tego typu kontrowersja, związana z faktem wystawiania prac Balthusa w instytucji sztuki. W 2014 roku w Muzeum Folkwang w Essen w Niemczech nie doszło do planowanej ekspozycji obejmującej nagie fotografie nieletnich modelek francuskiego malarza. Powoływano się wówczas na skutki prawne. Jak stwierdził dyrektor niemieckiego muzeum, taka sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby na wystawie zdecydowano się pokazać obrazy lub rysunki Balthusa.

K. Z. 

fot. (góra) Balthus, Les trois soeurs, 1963-1964, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.