szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Indywidualna wystawa Moniki Sosnowskiej w londyńskiej galerii

13.12.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Od 1 grudnia w galerii Hauser & Wirth w Londynie trwa indywidualna wystawa autorki instalacji przestrzennych i architektonicznych, a także rzeźb, Moniki Sosnowskiej, zatytułowana „Structural Exercises”. Za pomocą prezentowanych na niej form rzeźbiarskich artystka porusza kwestie narzucania przez władzę PRL-u za pośrednictwem architektury obowiązującego wówczas systemu politycznego.

Monika Sosnowska, Rebar 12, 2017, źródło: materiały prasowe Hauser & Wirth

Składający się z siedmiu dzieł rzeźbiarskich pokaz jest pierwszym większym, realizowanym w Londynie indywidualnym projektem Sosnowskiej od czasu ekspozycji w Serpentine Gallery w 2005 roku. Wystawa „Structual Exercises” prezentuje najnowsze prace artystki, powstałe z inspiracji socjalistyczną przeszłością Polski. Eksponowane realizacje wykonane zostały z materiałów budowlanych, takich jak beton czy pręty zbrojeniowe. Tworzywa te mają za zadanie zobrazować, w jaki sposób obowiązujący system polityczny niepostrzeżenie, lecz skutecznie wdzierał się w codzienność polskiego społeczeństwa PRL-u.

Monika Sosnowska w latach 1992-1993 studiowała w Schola Posnaniensis, w latach 1993-1998 na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, zaś od 1999 do 2000 roku w Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie. W 2003 roku artystka została wyróżniona Paszportem Polityki w dziedzinie sztuk wizualnych, natomiast w 2007 roku reprezentowała Polskę na 52. Biennale w Wenecji.

Pomimo iż pierwotnie Sosnowska wykonywała dwuwymiarowe prace na płótnie, jak sama wspomina, pod koniec nauki w poznańskim ASP „malarstwo zaczęło jej uciekać z obrazu”. W końcu zrezygnowała z płaskiego podłoża malarskiego na rzecz przestrzeni, przekształcając ją w trójwymiarowy obraz. Swoje realizacje Sosnowska projektuje z myślą o określonych miejscach. Często tworzy prace istniejące przez określony czas, a potem ulegające destrukcji. W swoich działaniach niejednokrotnie dokonywała ona interwencji polegających na zamianie przestrzeni realnej w fikcyjną, na przykład poprzez zastosowanie gry ze skalą, która oddziałuje na zmysł orientacji widza.

Pokazywane w londyńskiej galerii prace rzeźbiarskie przywodzą na myśl elementy architektoniczne, uwolnione jednak od swojej funkcji, tak w znaczeniu tektonicznym, jak i formalnym. Nie pełnią one żadnej zdefiniowanej funkcji, oddziałując przede wszystkim na sferę wrażeniowo-psychiczną.

Wystawa Moniki Sosnowskiej „Structural Exercises” w galerii Hauser & Wirth w Londynie potrwa do 10 lutego 2018 roku.

K. Z. 

fot. (góra) Monika Sosnowska, Pipe, 2017, źródło: materiały prasowe Hauser & Wirth

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.