szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdroższe dzieła sprzedane w tym roku w Londynie – ranking

14.12.2017

Aktualności, Ciekawostki

Londyn, zaraz po Nowym Jorku, stanowi najważniejszy ośrodek aukcyjny. Wśród tysięcy oferowanych rokrocznie obiektów artystycznych, pojawia się tu bowiem wiele ikonicznych dzieł historii sztuki. Przyjrzyjmy się najwyższym londyńskim sprzedażom, które miały miejsce w przeciągu ostatniego roku.

Najdroższe dzieła sprzedane w tym roku w Londynie, źródło: https://www.artprice.com/

W trakcie ostatnich 12 miesięcy na londyńskich aukcjach sprzedano łącznie około 50 tysięcy dzieł sztuki, które wygenerowały kwotę bliską 2 miliardom dolarów. Suma ta wygląda naprawdę imponująco, tym bardziej, iż trzeci największy pod względem aukcyjnym ośrodek sztuki – Paryż – uzyskał w tym roku niemal 4-krotnie niższą kwotę ogólną, a mianowicie 580 milionów dolarów.

Gustav Klimt, Bauerngarten, 1907, źródło: Sotheby’s

Podobnie, jak w ubiegłym roku, także i w bieżącym, sezon aukcyjny rozpoczął się w lutym licytacjami sztuki impresjonistycznej, nowoczesnej i surrealistycznej. Główną atrakcją tego okresu okazał się pochodzący z tahitańskiego okresu Gauguina obraz pt. „Te Fare”. Dzieło to – znajdujące się w powyższym rankingu na 9 miejscu – przed zasileniem prywatnej kolekcji Dmitrego Rybovleva w wyniku prywatnej transakcji, zostało sprzedane w Paryżu w 1991 roku za 9 milionów dolarów. Okazuje się, że rosyjski miliarder stracił około 20 milionów dolarów, ponieważ za wylicytowany 28 lutego za ponad 25 milionów dolarów w londyńskim Christie’s obraz Gauguina zapłacił niegdyś 85 milionów dolarów.

Najważniejszym wydarzeniem marca była natomiast sprzedaż pracy Klimta pt. „Bauerngarten”. Dzieło, które do 1994 roku eksponowane było w londyńskiej Royal Academy of Art, zakupione później zostało przez prywatnego kolekcjonera za 5,3 miliony dolarów. Obecnie wartość obrazu jest ponad 10-krotnie wyższa. Został on bowiem wylicytowany za ponad 59 milionów dolarów.

Dużym sukcesem zakończyły się londyńskie aukcje Christie’s i Sotheby’s, które miały miejsce w czerwcu i lipcu. Oferowały one wiele niezwykle wartościowych, a zarazem rzadko obecnych na licytacjach dzieł sztuki.

Wassily Kandinsky, Bild mit weissen Linien, 1913, źródło: Sotheby’s

21 czerwca w Sotheby’s padł nowy rekord aukcyjny za sprzedaż dzieła Kandinky’ego. „Bild mit weissen Linien”, obraz o górnej estymacji wysokości 35 milionów dolarów, wylicytowany został za ponad 42 miliony dolarów. Na aukcję zgłoszony on został przez potomków Williama Hacka, który kupił go w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie. Podczas tej samej licytacji za blisko 31,5 milionów dolarów wylicytowana została, pochodząca z obejmującej 23 prace serii „Konstelacje”, kompozycja Miró „Kobieta i ptaki”.

Kilka dni później, bo 27 czerwca, w Christie’s odbyła się aukcja sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej, podczas której portret autorstwa Picassa pt. „Femme écrivant (Marie-Thérèse)” osiągnął kwotę ponad 44 milionów dolarów, zaś dzieło van Gogha pt. „Le moissonneur (d’après Millet)” podwoiło niskie szacunki, znajdując nabywcę gotowego zapłacić za nie 30,8 milionów dolarów. Najważniejszym obiektem tego wieczoru okazała się jednak praca Maxa Beckmanna. Wylicytowany za 45,8 milionów dolarów obraz ustanowił bowiem aukcyjny rekord za sprzedaż dzieła ekspresjonistycznego.

W powyższym rankingu znalazły się także dwie starsze prace – pejzaż autorstwa Guardiego ustanowił cenowy rekord weneckiego artysty (33,8 miliony dolarów), natomiast sprzedane za niemal 24 miliony dolarów dzieło Turnera okazało się czwartym najwyższym wynikiem aukcyjnym angielskiego malarza.

K. Z. 

fot. (góra) Paul Gauguin, Te Fare (La maison), 1892, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.