szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

„Macierzyństwo” Wyspiańskiego najdroższym obrazem na polskim rynku sztuki

15.12.2017

Aktualności, Polska: aukcje

W czwartek 14 grudnia wylicytowany podczas czerwcowej aukcji za niemal 3,7 mln zł obraz Jana Matejki pt. „Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego” z 1861 roku stracił swoją pozycję najdroższego polskiego dzieła sztuki. Jego miejsce zajęło sprzedane za 4,366 mln zł „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego z 1904 roku. 

Stanisław Wyspiański, Macierzyństwo, 1904, fot. Marcin Koniak, źródło: DESA Unicum

Estymacja licytowanego od 800 tys zł pastelu Wyspiańskiego zamknięta została w granicach 1,4-2 mln zł. Tymczasem obraz osiągnął imponującą kwotę 4,366 mln zł, stając się tym samym najdrożsym dziełem na polskim rynku sztuki.

„Macierzyństwo” obrazuje żonę artysty, Teodorę Teofilę Pytko, która trzyma w ramionach jedno z trojga swoich dzieci. Chłopczyk z czułością wtula się w matkę. Niestety trudno określić, który z synów malarza – Mietek czy Staś – został przedstawiony w pracy. Realizacja ta jest obecnie uznawana za jedną z najważniejszych interpretacji dzieciństwa w sztuce europejskiej.

Sprzedaż obrazu Wyspiańskiego to jednak nie jedyny warty odnotowania wynik, który padł na czwartkowej aukcji. „Grupa dzieci z koszykiem owoców” Tadeusza Makowskiego z około 1925 roku osiągnęła kwotę wynoszącą 1,298 mln zł. Estymowana na 400-600 tys. zł praca Mojżesza Kislinga pt. „Akt kobiecy siedzący” z 1928 roku wylicytowana została za 826 tys. zł. Zrealizowany w 1872 roku „Portret Antoniego Serafińskiego” Jana Matejki, wygenerował natomiast sumę 637,2 tys. zł.

W sumie czwartkowa aukcja sztuki dawnej zakończyła się spektakularnym wynikiem 14 mln zł.

K. Z. 

fot. (góra) Stanisław Wyspiański, Macierzyństwo (fragment), 1904, fot. Marcin Koniak, źródło: DESA Unicum

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów