szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Po 17 latach pracy katalog obrazów Salvadora Dalego dostępny online

21.12.2017

Aktualności, Ciekawostki

Cyfrowy catalogue raisonné Salvadora Dalego w końcu ujrzał światło dzienne. W ciągu 17 lat pracy nad publikacją Fundacja Gala-Salvador Dali opracowała ponad tysiąc dzieł słynnego surrealisty. W skład publikacji wchodzą jednak wyłącznie obrazy twórcy. Opracowanie prac realizowanych na papierze czy rzeźb wciąż pozostaje natomiast w niedalekich planach fundacji.  

Catalogue raisonné Dalego dostępny jest bezpłatnie w języku francuskim, katalońskim, hiszpańskim oraz angielskim na stronie internetowej Fundacji Gala-Salvador Dali.

Pierwsza część publikacji, która gromadziła prace z lat1910-1929 roku, ujrzała światło dzienne już w 2004 roku, aby uczcić setne urodziny artysty. Malowane pod wpływem inspiracji impresjonizmem realizacje to przede wszystkim pejzaże, w mniejszym stopniu portrety i martwe natury. Następne cztery sekcje katalogu zawierają malowane w duchu surrealizmu dzieła malarza kolejno z lat 1930-1939, 1940-1951, 1952-1964, 1965-1983. Ostatnia, piąta część publikacja wydana została 4 grudnia bieżącego roku.

Obecnie fundacja pracuje nad zgromadzeniem informacji o pracach rzeźbiarskich i graficznych Salvadora Dalego, a więc tych obszarach twórczości surrealisty, które najczęściej podlegały fałszerstwom. Pierwsza część publikacji poświęcona rzeźbom artysty ma ukazać się pod koniec 2018 roku.

K. Z. 

fot. (góra) Salvador Dali, Etude pour 'Le miel est plus doux que le sang’, 1926-1927, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.