szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Galeria Wzornictwa Polskiego już otwarta

28.12.2017

Aktualności, Polska: wydarzenia

15 grudnia w Muzeum Narodowym w Warszawie otwarto Galerię Wzornictwa Polskiego, prezentującą najważniejsze zjawiska obserwowane w obrębie rodzimego designu począwszy od początków XX wieku po czasy współczesne. Swoje miejsce w galerii znalazły między innymi fotele Józefa Chierowskiego i Romana Modzelewskiego, barwne tkaniny z lat 50. i 60., unikalna porcelana czy też gramofon Bambino.

Galeria Wzornictwa Polskiego pokazuje, jak różnorodne było myślenie o projektowaniu w różnych środowiskach twórczych i w jaki sposób zmieniało się ono w Polsce w kolejnych dekadach. Znalazły się tutaj więc obiekty z kręgu zakopiańskiego, Warsztatów Krakowskich, Spółdzielni Artystów „Ład” i modernistycznej grupy „Praesens”, ale także dzieła designu z okresu powojennej odbudowy, socrealizmu, odwilży, poodwilżowej nowoczesności aż po czasy współczesne. Publiczności udostępnione zostały nie tylko prawdziwe ikony rodzimego wzornictwa, ale także modele i prototypy, które nie miały okazji zaistnieć w masowej produkcji.

W galerii osobne miejsce wyodrębniono dla zagadnień związanych z projektowaniem przemysłowym, projektowaniem dla dzieci, a także etnoprojektowaniem. Obiekty polskiego wzornictwa prezentowane są w układzie chronologicznym, wyznaczonym przez najważniejsze wydarzenia artystyczne i historyczne. Całość ekspozycji dopełniają materiały fotograficzne oraz fragmenty archiwalnych kronik filmowych.

Galeria Wzornictwa Polskiego swoje powstanie zawdzięcza Ośrodkowi Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie, który od 1978 roku zajmuje się gromadzeniem i dokumentacją najznakomitszych przejawów polskiego designu. Wciąż rozrastająca się kolekcja liczy obecnie 25 tysięcy obiektów, w tym realizacje i projekty mebli, szkieł i ceramiki, tkanin i odzieży, metaloplastyki, biżuterii, zabawek, przedmiotów gospodarstwa domowego, a także maszyn i urządzeń przemysłowych.

K. Z. 

fot. (góra) Zestaw „New Atelier”, fragment, 2003, proj. Marek Cecuła, Modus Design, Ćmielów Design Studio, prod. Polskie Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”, fot. Piotr Ligier, źródło: materiały prasowe MNW

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.