szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Obrazy Hansa Hofmanna odzyskane po 12 latach

29.12.2017

Aktualności, Świat: wydarzenia

Skradzione z jednego z magazynów na Manhattanie obrazy amerykańskiego mistrza abstrakcyjnego ekspresjonizmu, Hansa Hofmanna, zostały odzyskane przez agencję Art Recovery International po 12 latach.

Prace o wartości ponad 500 tys. dol. należały do depozytu Renate, Hansa i Marii Hofmann.

Hans Hofmann, Swamp – Elegy, 1962, źródło: Sotheby’s

Zgodnie z relacją agencji Art Recovery International, sprawcą kradzieży był długoletni dozorca przestrzeni składowych Cirkers Hayes, John Rett, który wykorzystywał magazyny jako swoje osobiste centrum handlu dziełami sztuki. W ten sposób sprzedawał on warte nawet setki tys. dol. obrazy i rzeźby klientom z całego świata, w tym również galeriom sztuki, domom aukcyjnym oraz handlarzom sztuki.

Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy dozorca ten powiązany został z kradzieżą dzieł sztuki. Zgodnie z informacjami pochodzącymi od Art Recovery International, Rett był aresztowany w 2004 roku przez nowojorską policję, kiedy to próbował sprzedać kilka rzeźb najpierw londyńskiej filii Christie’s, później natomiast jednej z galerii w Nowym Jorku. Dzieła te również przechowywane były w magazynie Cirkers Hayes. Agencja podaje, iż rzeźby powróciły do magazynu, jednak policja zamknęła sprawę Retta bez wykonania nakazu rewizji mieszkania dozorcy. Oskarżony skazany został zaledwie na 10 dni w więzieniu.

W przypadku skradzionych dzieł Hofmanna, jeden odkryty obraz doprowadził do odnalezienia kolejnych. W 2016 roku praca „Artysta” amerykańskiego ekspresjonisty została wysłana do sprzedaży w domu aukcyjnym Heritage Auctions w Nowym Jorku, jednak nie znalazła ona swojego nabywcy. Ten sam obraz w bieżącym roku przekazany został Swann Galleries i stamtąd odzyskany przez Art Recovery International. Po dalszym dochodzeniu konsygnant galerii zwrócił agencji kolejne cztery skradzione dzieła Hofmanna. Art Recovery International twierdzi, że wciąż brakuje jednak szóstego obrazu amerykańskiego ekspresjonisty, zatytułowanego „Arcanum”. Losy sprawcy kradzieży dzieł Hofmanna, Johna Retta, pozostają nieznane.

Obecny aukcyjny rekord ekspresjonisty, ustanowiony w listopadzie bieżącego roku w nowojorskim Christie’s obrazem „Lava” z 1960 roku, wynosi 8,9 mln dol. Do tej pory ponad 25 dzieł spośród 900 prac Hofmanna, które pojawiły się na licytacjach, sprzedanych zostało za kwotę przewyższającą 1 mln dol.

K. Z. 

fot. (góra) Hans Hofmann, Orchestral Dominance in Green, 1954, źródło: Phillips

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.