szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Znamy laureatkę Nagrody im. Katarzyny Kobro za rok 2016

05.01.2018

Aktualności, Polska: wydarzenia

Przyznana już po raz 15. Nagroda im. Katarzyny Kobro za rok 2016 trafiła do Karoliny Wiktor. Artystka doceniona została za „konsekwentną i emancypacyjną twórczość”.

Nagroda im. Katarzyny Kobro za 2016 wręczona została 15 grudnia 2017 roku. Jej laureatką została Karolina Wiktor, artystka wizualna, która w swojej działalności podejmuje dialog pomiędzy sztuką a nauką. W latach od 2001 do 2010 roku wraz z Aleksandrą Kubiak tworzyła ona performerski duet Grupa Sędzia Główny. W 2014 roku Wiktor wydała biograficzną książkę poetycką pt. „Wołgą przez Afazję”.

Jury, w którego skład wszedł Karol Radziszewski (przewodniczący), Anna Baumgart, Agnieszka Brzeżańska oraz Aneta Grzeszykowska, doceniło Wiktor za konsekwentną i emancypacyjną twórczość, a także inicjowanie dialogu pomiędzy światem kultury i nauki. Józef Robakowski podczas ceremonii wręczenia wyróżnienia powiedział, iż jest on bardzo szczęśliwy, że „nagrodę poświęconą dzielnej i dumnej artystce otrzymała równie dzielna i dumna artystka”.

Zadowolenia nie kryje również sama Wiktor, która stwierdziła, że jest zachwycona taką decyzją kapituły, zaś samo wyróżnienie odbiera jako sygnał, iż o wielu kwestiach związanych z nauką rzeczywiście można mówić przy pomocy sztuki.

Pomysłodawcą przyznawanej od 2001 roku Nagrody im. Katarzyny Kobro jest Józef Robakowski. Jej ideą jest nagradzanie postawy twórczej, która byłaby progresywna i poszukująca, a także otwarta na bezinteresowną wymianę myśli i inicjująca kulturowe zdarzenia. Wyróżnienie przyznawane jest rokrocznie przez jury złożone z przedstawicieli różnych obszarów sztuk wizualnych. W latach od 2001 do 2009 roku Nagroda przyznawana była prywatnie w Galerii Wschodniej. Od 2009 roku organizatorem wydarzenia jest Muzeum Sztuki w Łodzi.

W poprzednich latach Nagroda im. Katarzyny Kobro trafiła m.in. do Jadwigi Sawickiej, Roberta Rumasa czy Cezarego Bodzianowskiego.

K. Z. 

fot. (góra) Katarzyna Kobro, Akt kobiecy, źródło: Rynekisztuka.pl

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.