szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Nowe życie Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii

08.01.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Po kilku miesiącach renowacji, Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii (M HKA) otrzymało nowe życie. Od teraz nie stanowi ono wyłącznie instytucji sztuki, ale jest także unikatową przestrzenią spotkań.

Designer Axel Vervoordt oraz architekt Tatsuro Miki ożywili dawny silos zbożowy, który, przed przejęciem funkcji centrum sztuki w 1985 roku, przekształcony został najpierw w magazyn, a później w dyskotekę. Obecnie M HKA posiada ponad 6,5 tysiąca dzieł tak wybitnych osobowości świata sztuki, jak Michelangelo Pistoletto, Gordon Matta-Clark, Marina Abramović, Ciny Sherman czy też Jan Fabre.

Jak mówi Bart de Baere, dyrektor placówki, jego celem jest uczynienie M HKA nie tylko muzeum sztuki, ale specyficzną przestrzenią społeczną. Dlatego też zespół tworzący instytucję pracuje obecnie nad rewizją swoich założeń, wdrożeniem nowych rozwiązań i poszerzeniem własnego programu.

Biblioteka muzeum, dzięki swoim harmonijnym proporcjom, stanowi również idealne miejsce spotkań. Utrzymana w koncepcji yin i yang otwarta przestrzeń mieści się na 4 tysiącach metrów kwadratowych. Muzeum może poszczycić się również kawiarnią, w której znajduje się duży obraz ścienny wykonany przez Keitha Haringa w 1987 roku. Warty zwiedzenia jest również „taras” instytucji, składający się na słynną „Skyspace” Jamesa Turrella – pokój z otwartym na niebo dachem.

Budynek M HKA znajduje się też w bardzo atrakcyjnym sąsiedztwie. Muzeum zlokalizowane jest bowiem w pobliżu słynnego Gmachu Sądu zaprojektowanego przez Richarda Rodgersa, jednego z architektów pracujących przy projekcie budynku Centre Pompidou.

K. Z. 

fot. (góra) M HKA, 2009

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017