szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Tchórzewski

Damien Hirst zrealizował film o swojej słynnej, weneckiej wystawie

09.01.2018

Aktualności, Ciekawostki

Sklep rynekisztuka

Film na temat szeroko dyskutowanego pokazu Damiena Hirsta pojawił się na Netflixie. Na początku zeszłego tygodnia serwis streamingowy wypuścił mockument pt. „Treasures from the Wreck of the Unbelievable”, który stanowi zapis fikcyjnej opowieści o zaprezentowanej podczas Biennale w Wenecji w ubiegłym roku wystawie Damiena Hirsta.

Pełen podwodnych ujęć i wzmagającej napięcie ścieżki dźwiękowej film, sfinansowany został przez samego artystę. Według słów rzeczniczki prasowej firmy Hirsta, celem twórcy było stworzenie projektu, który wzbogaciłby historię powstania słynnej wystawy.

Lorenzo Quinn, rzeźba „Support”, Biennale w Wenecji 2017

Zgodnie z przekazem 90-minutowego mockumentu, wenecki spektakl wcale nie był najbardziej oczekiwaną wystawą 52-letniego artysty, której realizacja zajęła 10 lat i kosztowała 65 milionów dolarów. Film sugeruje, że ekspozycja to pierwszy pokaz dawno zaginionego skarbu, odkrytego przez zespół archeologów i nurków u wschodnich wybrzeży Afryki. Skarb – jak mówi film – zgromadzony został w I lub II wieku przez byłego niewolnika o nazwisku Cif Amotan II (anagram słów „I’m fiction”), który stał się zapalonym kolekcjonerem.

Damien Hirst, Death Denied, 2008

Film podąża za zespołem badaczy, którzy w głębinach Oceanu Indyjskiego znajdują wrak statku Amotana. Jednak, aby odzyskać zatopiony łup potrzebują dobroczyńcy: Damiena Hirsta. Pomimo iż dialogi pomiędzy bohaterami odgrywane są z ogromną powagą, mockument niejednokrotnie puszcza publiczności oko. Na przykład przed kamerą fikcyjny profesor Andrew Lerner z Uniwersytetu w Aberdenn wypowiada się o Hirście w tych słowach: I didn’t know much about him. To me he was… the shark guy”.

Film wyreżyserowany został przez Sama Hobkinsona, który na swoim koncie ma zrealizowany w 2014 roku film telewizyjny pt. „Inside the Hunt for the Boston Bombers”. Wyprodukowany został natomiast przez Hirsta i Oxford Films, firmę odpowiedzialną za niedawno powstały film dokumentalny pt. „Diana, Our Mother: Her Life and Legacy” i dystrybuowany przez Park Circus.

W mockumencie występują zarówno faktyczni eksperci, jak i aktorzy, jednakże ogromna większość występujących w nim osób to postaci fikcyjne. Po zakończeniu realizacji filmu, Hirst zdecydował, że najlepszą platformą dla podzielenia się nim ze światem będzie Netflix. Jeśli wierzyć komentarzom widzów na serwisie streamingowym, film wzbudza równie duże kontrowersje, co wenecka wystawa.

K. Z. 

fot. (góra) Damien Hirst podczas wystawy „Damien Hirst The Complete Spot Paintings 1986-2011″ w Gagosian Gallery w Nowym Jorku

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.