szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Europejskie instytucje kultury w nowych odsłonach

10.01.2018

Aktualności, Ciekawostki

Sklep rynekisztuka

Rok 2018 to nie tylko czas oczekiwania na kolejne imponujące aukcyjne rekordy i interesujące wystawy. To również okres reorganizacji w obrębie wielu instytucji kultury. Które spośród europejskich muzeów i galerii będą miały okazję zaprezentować się w nowej odsłonie?

1. Królewska Akademia Sztuk Pięknych, Londyn, Wielka Brytania

Burlington House

Z okazji 250. rocznicy Royal Academy of Arts, królewska instytucja artystyczna została przekształcona. Za przebudowę, która wyniosła 56 milionów funtów, odpowiedzialny jest architekt David Chipperfield. W ramach reorganizacji, Burlington House, w którym mieści się Royal Academy of Arts, został połączony we wspólnej przestrzeni o powierzchni 2 akrów z Burlington Gardens. Powstały również nowe miejsca, na przykład sala wykładowa. Pochodzące z kolekcji instytucji dzieła sztuki, takie jak „Tondo Taddei” Michała Anioła czy „Ostatnia Wieczerza” Leonarda da Vinci, zostaną wyeksponowane w nowej Collections Gallery w Burlington Gardens. Prace nad przebudową architektoniczną i reorganizacją placówki zakończą się 19 maja.

2. Hayward Gallery, Londyn, Wielka Brytania

Hayward Gallery zamknięta została we wrześniu 2015 roku ze względu na konieczność renowacji brutalistycznego budynku, w którym się ona znajdowała. Renowacja polegała między innymi na wymianie 66 piramidalnych lamp dachowych. Całkowity koszt działań zrealizowanych przez studio architektoniczne FCBStudios to 35 milionów funtów. Planowana na 25 stycznia pierwsza retrospektywna wystawa niemieckiego fotografa, Andreasa Gursky’ego, zainauguruje działalność odnowionej galerii.

4. Kettle’s Yard, Cambridge, Wielka Brytania

Wystawa Dieta Saylera w Kettle’s Yard

Plan renowacji znacznie przekształcił ufundowaną w 1957 roku przez dawnego kuratora Tate, Jimiego Ede, galerię, która założona została w jego domu. Część realizowanego przez Jamie Forbet Architects projektu stanowi nowo powstałe skrzydło edukacyjne, które zawiera dwie przestrzenie do nauki, dwie zmodernizowane galerie oraz szklane wejścia. Koszt renowacji instytucji, która zwiększyła swoją powierzchnię z 570 do 881 metrów kwadratowych to 11 milionów funtów.

3. Lafayette Anticipations, Paryż, Francja

10 marca w XIX-wiecznym budynku w dzielnicy Marais otworzy się „najbardziej radykalna przestrzeń dla sztuki” w Paryżu. Koszt zaprojektowanej przez holenderskiego architekta, Rema Koolhaasa i studio OMA instytucji o wielkości niemal 24 tysięcy metrów kwadratowych nie został ujawniony. Wiadomo jedynie, że budżet operacyjny przedsięwzięcia to 20 milionów euro w przeciągu 5 lat.

K. Z. 

fot. (góra) Hayward Gallery

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.