Dobór dzieł sztuki do wnętrz w stylu klasycznym
15.01.2018
Kolekcjonowanie od podstaw, Na deser, Poradnik
Aranżacja przestrzeni w stylu klasycznym wbrew pozorom nie ogranicza wcale wyborów estetycznych w odniesieniu do sztuki.
Potocznie wnętrze klasyczne kojarzone jest z przestrzenią zaaranżowaną tradycyjnie z typowym podziałem funkcjonalnym, wyposażoną w meble historyczne lub będące uwspółcześnioną interpretacją mebli historycznych. Jednak wnętrze klasyczne można też rozumieć jako przestrzeń zaaranżowaną w konkretnym stylu, zgodną z daną epoką historyczną i panującym w tym okresie stylem zdobniczym. Wnętrzem klasycznym może być więc przestrzeń urządzona zarówno w stylu art deco, jak i w stylu modernistycznym
Aby uniknąć przemiany naszego mieszkania w swoiste muzeum, dobrze jest połączyć elementy historyczne odwołujące się do danego stylu z przykładami sztuki współczesnej, najlepiej wykonanymi w różnych technikach.
Innym ciekawym patentem na ożywienie wnętrza klasycznego jest różnicowanie sposobów opraw, a także ekspozycji.
Zdarza się, że właściciele wnętrza klasycznego posiadają już dzieła sztuki, które zostały nabyte z myślą o danym wnętrzu lub odziedziczone po przodkach. Wtedy rzecz jasna należy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce w ramach aranżacji.
Doskonale w klasycznych wnętrzach sprawdzają się czarno-białe grafiki, a także sztuka abstrakcyjna, która wprowadza element zaskoczenia oraz opozycji do znanych i przewidywalnych rozwiązań aranżacyjnych.
Na przykładzie aranżacji wnętrza zrealizowanej dla szanowanej i prestiżowej kancelarii prawnej widać, jak doskonale świetna polska sztuka współczesna wpisuje się w klasyczne ramy przestrzeni wypełnionej projektami autorstwa prawdziwych ikon designu. Rzeźba Wojtka Pustoły, fotografie Michała Smandka, grafiki Doroty Buczkowskiej czy praca Alicji Bielawskiej są manifestacją kunsztu i perfekcyjnego opanowania danej techniki plastycznej. Stanowią one symboliczną paralelę dla zawodu prawnika rozumianego także jako sztuka.
Interpretacja sztuki, także w kontekście miejsca jej ekspozycji w danym czasie i przestrzeni, to doskonała zabawa dla architekta wnętrz z żyłką kolekcjonera sztuki.
Autorką tekstu jest Dorota Kuć – architektka, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej, a także stypendystka Politecnico di Milano. Od ponad 10 lat wraz Kariną Snuszką prowadzi renomowane warszawskie studio projektowania wnętrz Mood Works, specjalizujące się w obsłudze najbardziej wymagających klientów indywidualnych i korporacyjnych w Polsce i za granicą. Kontakt: www.moodworks.pl
fot. (góra) Projekt wnętrza realizowany przez Mood Works, źródło: www.moodworks.pl
Rynekisztuka.pl