szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dobór dzieł sztuki do wnętrz w stylu klasycznym

15.01.2018

Kolekcjonowanie od podstaw, Na deser, Poradnik

ART KONSULTACJE PREMIUM

Aranżacja przestrzeni w stylu klasycznym wbrew pozorom nie ogranicza wcale wyborów estetycznych w odniesieniu do sztuki.

Potocznie wnętrze klasyczne kojarzone jest z przestrzenią zaaranżowaną tradycyjnie z typowym podziałem funkcjonalnym, wyposażoną w meble historyczne lub będące uwspółcześnioną interpretacją mebli historycznych. Jednak wnętrze klasyczne można też rozumieć jako przestrzeń zaaranżowaną w konkretnym stylu, zgodną z daną epoką historyczną i panującym w tym okresie stylem zdobniczym. Wnętrzem klasycznym może być więc przestrzeń urządzona zarówno w stylu art deco, jak i w stylu modernistycznym

Projekt wnętrza realizowany przez Mood Works, źródło: www.moodworks.pl

Aby uniknąć przemiany naszego mieszkania w swoiste muzeum, dobrze jest połączyć elementy historyczne odwołujące się do danego stylu z przykładami sztuki współczesnej, najlepiej wykonanymi w różnych technikach.

Innym ciekawym patentem na ożywienie wnętrza klasycznego jest różnicowanie sposobów opraw, a także ekspozycji.

Zdarza się, że właściciele wnętrza klasycznego posiadają już dzieła sztuki, które zostały nabyte z myślą o danym wnętrzu lub odziedziczone po przodkach. Wtedy rzecz jasna należy znaleźć dla nich odpowiednie miejsce w ramach aranżacji.

Doskonale w klasycznych wnętrzach sprawdzają się czarno-białe grafiki, a także sztuka abstrakcyjna, która wprowadza element zaskoczenia oraz opozycji do znanych i przewidywalnych rozwiązań aranżacyjnych.

Na przykładzie aranżacji wnętrza zrealizowanej dla szanowanej i prestiżowej kancelarii prawnej widać, jak doskonale świetna polska sztuka współczesna wpisuje się w klasyczne ramy przestrzeni wypełnionej projektami autorstwa prawdziwych ikon designu. Rzeźba Wojtka Pustoły, fotografie Michała Smandka, grafiki Doroty Buczkowskiej czy praca Alicji Bielawskiej są manifestacją kunsztu i perfekcyjnego opanowania danej techniki plastycznej. Stanowią one symboliczną paralelę dla zawodu prawnika rozumianego także jako sztuka.

Interpretacja sztuki, także w kontekście miejsca jej ekspozycji w danym czasie i przestrzeni, to doskonała zabawa dla architekta wnętrz z żyłką kolekcjonera sztuki.

Autorką tekstu jest Dorota Kuć – architektka, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Poznańskiej, a także stypendystka Politecnico di Milano. Od ponad 10 lat wraz Kariną Snuszką prowadzi renomowane warszawskie studio projektowania wnętrz Mood Works, specjalizujące się w obsłudze najbardziej wymagających klientów indywidualnych i korporacyjnych w Polsce i za granicą. Kontakt: www.moodworks.pl

fot. (góra) Projekt wnętrza realizowany przez Mood Works, źródło: www.moodworks.pl

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

to cię powinno jeszcze zainteresować:

06.05.2019 / Kolekcjonowanie od podstaw, Magazyn, Poradnik

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.