szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Rynek sztuki w 2017 według raportu Art Tactic

19.01.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Jak wynika z nowego raportu Art Tactic, po dwóch latach kryzysu globalna sprzedaż aukcyjna odradza się, w 2017 roku odnotowując wzrost o 25 procent. Potwierdza to analiza sprzedaży aukcyjnych (z wyłączeniem aukcji internetowych) trzech największych domów – Christie’s, Sotheby’s oraz Phillips.

Według badań, rynek sztuki powraca do formy dzięki dobrym wynikom sprzedażowym dzieł sztuki powojennej i współczesnej, umocnieniu się segmentu sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej, coraz większym zyskom generowanym przez sztukę azjatycką, a także rekordowym transakcjom w obrębie sztuki dawnych mistrzów.

W sumie w minionym roku łączny rezultat sprzedażowy dla trzech wymienionych domów aukcyjnych wyniósł 11,21 miliarda dolarów. Największy, bo wynoszący 29,3 procent, udział w tym zysku należy do segmentu sztuki współczesnej i powojennej. Na drugim miejscu z wynikiem 21,5 procent plasuje się obszar twórczości impresjonistycznej i nowoczesnej. W porównaniu z 15,3 procentami, które segment ten wygenerował w 2016 roku, oznacza to naprawdę imponujący wzrost. Skok nastąpił również w obszarze sztuki azjatyckiej – podczas gdy w 2016 roku segment ten wygenerował dochód rzędu 1,46 mld dol., w 2017 roku osiągnął wynik sprzedażowy równy 1,74 mld dol.

Wszystkie trzy domy aukcyjne odnotowały wzrost, chociaż dom aukcyjny Christie’s, dzięki imponującej sprzedaży obrazu „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci za 450 mln dol., stał się w tej kwestii niepodważalnym liderem. Transakcja ta pozwoliła bowiem instytucji zwiększyć ogólną sprzedaż aż o 34 procent i osiągnąć w 2017 roku zysk na poziomie 5,89 mld dol.

Jeśli chodzi o Sotheby’s, opracowany przez Tada Smitha program restrukturyzacji i przejęć okazał się sukcesem. Dom aukcyjny w 2017 roku odnotował wzrost na poziomie 15 procent, co przekłada się na ogólny wynik sprzedażowy równy 4,69 mld dol.

Pomimo iż Phillips ze swoimi rezultatami pozostaje daleko w tyle za Christie’s i Sotheby’s, także ta instytucja poszczycić się może wzrostem sprzedażowym na poziomie 28 procent, co oznacza 624 mln dol. zysku wygenerowanego w 2017 roku.

Standardowo, również w 2017 roku Nowy Jork pozostał jednoznacznym liderem, jeżeli chodzi o rynek sztuki – odbyło się tam bowiem 48,7 procent wszystkich transakcji aukcyjnych. Londyn utrzymał drugą pozycje na liście najważniejszych ośrodków aukcyjnych, chociaż ilość dokonanych tam sprzedaży w 2017 roku spadła do 24,2 procent z 25 procent w 2016 roku. Hongkong zachował natomiast status najważniejszego ośrodka aukcyjnego w Azji (15,6 procent dokonanych transakcji).

K. Z. 

fot. (góra) Aukcja Bonhams, 2013

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.