szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdroższe dzieła sztuki dawnej sprzedane we Francji

05.02.2018

Aktualności, Ciekawostki

Francja oferuje bardzo różnorodne, zarówno pod względem proweniencji, jak i stylu czy techniki, dzieła sztuki dawnej. Zobaczmy, które z nich w przeciągu ostatniego ćwierćwiecza uzyskały podczas paryskich aukcji najwyższe kwoty sprzedażowe.

Najdroższe dzieła sztuki dawnej sprzedane we Francji, źródło: https://www.artprice.com/

Jeśli chodzi o sprzedaż dzieł sztuki dawnej, bardzo powszechną we Francji praktyką jest korzystanie przez państwo z prawa pierwokupu. Aż dwie spośród dziesięciu umieszczonych w rankingu prac artystycznych dzięki takiej możliwości trafiły do zbiorów Luwru.

Jean de Cambrai, Deux Pleurants en Albatre Sculpte Provenant Du Tombeau de Jean de France (1340-1416), Duc de Berry, źródło: Christie’s

Pierwszym z dzieł zakupionym w ten sposób przez największe na świecie muzeum sztuki okazało się marmurowe popiersie autorstwa jednego z najbardziej znanych francuskich rzeźbiarzy działających za panowania Ludwika XV, Edmé Bouchardona. Prace artysty bardzo rzadko pojawiają się na licytacjach, więc kiedy paryski dom aukcyjny Claude Aguttes w 2012 roku zaoferował znajdującą się od 1730 roku w rękach prywatnych realizację, Luwr nabył portret Charlesa Frédérica de la Tour du Pin za kwotę ponad 3,7 mln dol.

Drugim przykładem skorzystania przez Luwr z prawa pierwokupu było nabycie za 5,6 mln dol. przez muzeum dwóch alabastrowych przedstawień żałobników w kondukcie pogrzebowym księcia de Berry autorstwa Jeana de Cambrai, rzeźbiarza z końca XIV wieku. Znajdujące się od 1807 roku w posiadaniu tej samej rodziny realizacje okazały się pierwszymi od 30 lat obecnymi na aukcji sztuki pracami artysty.

Antonio Canova, Joachim Murat, źródło: Christie’s

Dużo kontrowersji wzbudziła mająca miejsce w listopadzie minionego roku w paryskim Christie’s rekordowa sprzedaż popiersia Joachima Murata autorstwa Antonia Canovy. Pozostająca od 1897 roku w rękach jednej rodziny rzeźba objęta została bowiem certyfikatem wolnego obrotu. Tymczasem wielu pasjonatów sztuki wolałoby zobaczyć kupioną w konsekwencji za ponad 5 mln dol. przez prywatnego kolekcjonera realizację w publicznych zbiorach Luwru.

Najwyższy wynik rankingu jest także wynikiem najstarszym- ustanowiony został on sprzedażą w 1993 roku w domu aukcyjnym Ader-Tajan jednego z dzieł Canaletta. Wylicytowany za 13,7 mln dol. pejzaż znacznie przekroczył swoje pierwotne szacunki (4-5 mln dol.). Ten francuski rekord jest szóstym najwyższym wynikiem cenowym włoskiego malarza- głównym centrum obiegu prac Canaletta pozostaje Londyn, gdzie sprzedaje się aż 75 procent dzieł mistrza.

Na samym dole rankingu znajduje się wylicytowany w 1999 roku w Ribeyre-Baron za 3,7 mln dol. obraz flamandzkiego, XVII-wiecznego artysty, Gerrita Adriaensza Berckheyde’a. Pomimo iż rzadko obecne na rynku dzieła twórcy są bardzo pożądane przez brytyjskich kolekcjonerów, we Francji jego widok na kościół św. Bawona zdołał uzyskać sumę 10-krotnie niższą niż kwota pierwotnej estymacji pracy.

W zestawieniu znalazł się również przykład sztuki chińskiej. Przypisywany XVIII-wiecznemu artyście Quan Gu wielkoformatowy rysunek podczas organizowanej w 2015 roku aukcji Christie’s kupiony został przez chińskiego dealera sztuki za sumę 6,2 mln dol. Zważywszy na kwotę jego pierwotnej estymacji wahającej się pomiędzy 90 a 130 tys. dol., kwota ta jest naprawdę imponująca.

K. Z. 

fot. (góra) Francesco Guardi, La place Saint-Marc avec la basilique et le campanile, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.