szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pierwsze we Florencji muzeum sztuki nowoczesnej zostanie otwarte już w marcu

06.02.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Włoski kolekcjoner, Roberto Casamonti, w marcu bieżącego roku otworzy pierwsze we Florencji dedykowane wyłącznie sztuce nowoczesnej i współczesnej muzeum. Założyciel Tornabuoni Art Gallery w tym celu kupił i odrestaurował datowany na 1523 rok budynek Palazzo Bartolini Salimbeni.

Palazzo Bartolini Salimbeni

Renesansowy gmach stanie się miejscem prezentacji liczącej ponad 5 tys. obiektów prywatnej kolekcji Casamontiego. Znajdą się tutaj dzieła takich twórców, jak Alberto Burri, Lucio Fontana, Enrico Castellani, Piero Manzoni, Alighiero Boetti, Giorgio de Chirico, Pablo Picasso, Max Ernst, Wassily Kandinsky, Paul Klee, Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat czy Anish Kapoor.

Jak podaje Casamonti, idea tego miejsca zrodziła się z potrzeby dzielenia się swoimi zbiorami z florencką publicznością oraz chęcią promowania pasji do sztuki współczesnej. Dodaje on także, że jest przekonany o edukacyjnej wartości twórczości artystycznej i, podobnie jak Dostojewski, wierzy, że piękno jest w stanie uratować świat. Dlatego też jego kolekcja będzie dostępna dla wszystkich bezpłatnie.

Prywatne muzeum publiczność będzie mogła zwiedzać po uprzednim umówieniu spotkania. Casamonti oraz odpowiedzialna za prowadzenie instytucji organizacja Associazione Culturale zobowiązali się do przeznaczenia wszystkich zysków z realizowanych przez muzeum wydarzeń kulturalnych na stypendia dla studentów historii sztuki we Florencji. Wystawa, która zainauguruje działalność placówki, otworzy się w marcu bieżącego roku. Obejmie ona prace artystyczne tworzone od początków XX wieku po lata 60. Ekspozycja planowana na marzec 2019 roku zaprezentuje natomiast dzieła realizowane od lat 60. XX wieku aż do chwili obecnej.

Jak twierdzi Bruno Corà, dyrektor Fondazione Alberto Burri oraz kurator pierwszego pokazu florenckiego muzeum, zbiór Casamontiego stanowi jedną z najważniejszych we Włoszech kolekcji sztuki tego typu. Dodaje on także, że ten niezwykły akt filantropii pozwoli florenckiej publiczności oraz milionom turystów cieszyć się owocem pasji do kultury współczesnej, która od samego początku była siłą napędową działalności kolekcjonera. Dla Casamontiego jest to również doskonały sposób, aby podarować coś wartościowego miastu, które kocha i które w znacznym stopniu przyczyniło się do rozwoju jego kariery.

K. Z. 

fot. (góra) Alberto Burri, Sacco, 1953, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.