szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Nigeryjska Mona Lisa znaleziona w Londynie

09.02.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Zaginione od dziesięcioleci dzieło afrykańskiej Mona Lisy zostało odkryte w północnym Londynie. Praca po raz ostatni widziana była w 1975 roku. Obecnie legendarny obraz znajduje się w prestiżowym londyńskim domu aukcyjnym Bonhams. Praca zostanie wystawiona na sprzedaż 28 lutego.

Benedict Chukwukadibia Enwonwu M.B.E, Tutu, 1974, źródło: Bonhams

Pracę tę odkrył Giles Peppiatt, dyrektor oddziału nowoczesnej sztuki afrykańskiej w Bonhams. Wszystko to dzięki pewnej rodzinie z północnego Londynu. Z informacji wynika, że obraz został odziedziczony po jednym z członków rodziny, który robił interesy w Nigerii. Namalowany w 1974 roku portret księżniczki Adetutu Ademiluyi, córki króla Yoruby, przybrał prawie mistyczny status w rodzimej Nigerii. Jego autor, Benedict Chukwukadibia Enwonwu, który zmarł w 1994 roku, uważany jest za ojca afrykańskiego modernizmu.

Nigeryjski artysta w latach 1973-1974 zrealizował trzy wersje „Tutu”. Wszystkie uznano za zaginione do czasu odkrycia obecnego obrazu. Portret znany w Nigerii, stał się symbolem narodowego pojednania po krwawym konflikcie nigeryjsko-biafrańskim w latach sześćdziesiątych.

Aukcja, podczas której instytucja wystawi „Tutu” na sprzedaż, będzie transmitowana na żywo. Oprócz portretu księżniczki, na licytacji zostanie zaoferowana jeszcze jedna praca Enwonwu– „Negritude”. Jak podkreśla Peppiat, rynek sztuki afrykańskiej- również tej nowoczesnej- jest niezwykle silny. Według dyrektora muzeum w ostatnich latach odnotowano ogromne ożywienie zwłaszcza, jeśli chodzi o sztukę nigeryjską.

Paulina Krupa

fot. (góra) Benedict Chukwukadibia Enwonwu M.B.E, Tutu (fragment), 1974, źródło: Bonhams

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.