szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Spór pomiędzy Sotheby’s i amerykańskim kolekcjonerem o dzieło Keitha Haringa

13.02.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Sotheby’s pozwał nowojorskiego kolekcjonera i dealera sztuki. Pomimo iż Anatole Shagalov kupił w maju w domu aukcyjnym wielkoformatowy obraz „Untitled” Keitha Haringa z 1982 roku za rekordową sumę 6,5 mln dol., ostatecznie nie zapłacił za wylicytowane dzieło.

Keith Haring, Untitled, 1982, źródło: Sotheby’s

W konsekwencji, pięć miesięcy później Sotheby’s znalazł dla realizacji Haringa nowego nabywcę. Ten zapłacił za przedstawiający anioły, psy oraz, tak charakterystyczne dla sztuki Amerykanina, „promienne dziecko”, 4,4 mln dol. Dlatego też dom aukcyjny żąda od Shagalova kwoty 2,1 mln dol., a więc opłaty na poziomie straty, którą instytucja poniosła za sprzedaż dzieła innemu klientowi.

Shagalov tłumaczy swoje działanie tym, iż dom aukcyjny najpierw wyraził zgodę na zapłatę za obraz w ratach, później natomiast zażądał spłaty całej kwoty od razu. Dyrekcja nowojorskiego Sotheby’s twierdzi z kolei, że pomiędzy instytucją a kolekcjonerem nigdy nie było mowy o takiej formie zapłaty za dzieło. Adwokat Shagalova, Matthew Hoffman, podaje natomiast, że spór o ratalny plan zapłaty za pracę stanowi jedynie drugorzędną kwestię, jeśli chodzi o obronę jego klienta i że istnieją mocniejsze argumenty przeciwko działaniu Sotheby’s. Póki co nie mogą one zostać jednak ujawnione- dotyczą bowiem dokumentów złożonych pod pieczęcią.

Szukanie nowego nabywcy dzieła Haringa

Również Shagalov na własną rękę podejmował próby znalezienia nowego nabywcy dla realizacji Haringa. W tym celu kolekcjoner skontaktował się z Marco Mercantim, założycielem madryckiej firmy Oblyon, która łączy biznes ze sztuką. Dokumenty sądowe pokazują, że Mercanti w porozumieniu z JPMorgan Chase & Co. zgodził się zapłacić za obraz 5 mln dol. Jak twierdzi więc Shagalov, oferta ta dowodzi, iż Sotheby’s nie odsprzedał obiektu za najlepszą możliwą cenę. Dom aukcyjny natomiast utrzymuje, że otrzymał dobrą cenę- taką, która mieściła się w szacunkach dzieła (4-6 mln dol.).

K. Z. 

fot. (góra) Keith Haring, Untitled (fragment), 1982, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.