szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zaginiony rysunek Klimta odnaleziony w szafce byłej pracownicy muzeum

16.02.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Rysunek autorstwa Gustava Klimta, który zniknął z austriackiego Muzeum Sztuki Lentos wiele lat temu, został odnaleziony w szafce niedawno zmarłej byłej pracownicy instytucji. Kobieta w swoim testamencie opisała lokalizację szkicu, zalecając jednocześnie, aby zwrócono go do muzeum po jej śmierci.

Gustav Klimt, Irrlichter, 1903, źródło: Christie’s

Praca Klimta pt. „Zwei Liegende” skradziona została z Muzeum Sztuki Lentos w austriackim mieście Linz. Rysunek ten, obok realizacji innego austriackiego twórcy- Egona Schielego– był jednym z czterech dzieł, które stały się przedmiotem długotrwałego procesu sądowego pomiędzy miastem a spadkobiercami kolekcjonerki i artystki, Olgi Jäger. Cztery wspomniane prace Jäger wypożyczyła miejscowej instytucji w 1951 roku.

Po jej śmierci w 2006 roku, spadkobiercy Jäger poprosili muzeum o zwrot rysunków Klimta i Schielego. Nie zostały one jednak wówczas odnalezione. W ubiegłym roku Austriacki Sąd Najwyższy orzekł, że instytucja zobowiązana jest do zapłaty 8,2 mln euro– w tym 100 tys. euro za rysunek Klimta- w celu zrekompensowania rodzinie Jäger straty.

Egon Schiele, Mann und Frau (Umarmung), 1917, źródło: Christie’s

Trzy prace Egona Schilego– w tym obraz olejny, akwarela oraz szkic ołówkiem- nadal nie zostały odnalezione. Zgodnie ze słowami rzecznika prasowego miasta Linz, póki co brak jest wskazówek, gdzie dzieła mogłyby się znajdować. Nie ma także żadnych dowodów na to, iż, podobnie, jak rysunek Klimta, były one w posiadaniu dawnej pracownicy muzeum.

Na dzień dzisiejszy wiadomo, że odnaleziony szkic zostanie włączony do jednej z kilkudziesięciu ekspozycji organizowanych z okazji setnej rocznicy śmierci Klimta oraz Schielego.

Odzyskana praca trafi w ręce spadkobierów Jäger pod warunkiem, że zwrócą oni 100 tys. euro, które przyznano im w rekompensacie za utratę dzieła. Jeśli chodzi natomiast o trzy zaginione realizacje Schielego, austriacka policja planuje wznowić śledztwo w ich sprawie.

K. Z. 

fot. (góra) Gustav Klimt, Liegender Halbakt nach rechts, ok. 1917-1918, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.