szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MWW

Raport Rynek Sztuki 2017

16.02.2018

Aktualności, Raport rynek sztuki

Sklep rynekisztuka

Miniony rok upłynął pod znakiem niesamowitych sukcesów zarówno na światowym, jak i na polskim rynku sztuki. W związku z tym, za pośrednictwem przygotowanego przez redakcję portalu Rynek i Sztuka Raportu Rynek Sztuki, pragniemy przybliżyć Państwu specyfikę rodzimego i międzynarodowego rynku sztuki w ciągu ubiegłych 12 miesięcy oraz zwrócić uwagę na dominujące w tym czasie artystyczne tendencje.

Bez wątpienia najważniejszym wydarzeniem roku była spektakularna sprzedaż obrazu „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci, który na listopadowej aukcji w nowojorskim oddziale Christie’s osiągnął kwotę ponad 450 mln dol., stając się jednocześnie najdroższym dziełem artystycznym w historii. Konsekwencje tego wielkiego wydarzenia możemy obserwować już teraz, na samym początku 2018 roku. Nieco marginalizowany dotąd rynek sztuki dawnej zaczyna się dynamizować- oferowane na licytacjach dzieła dawnych mistrzów przyciągają znacznie więcej kolekcjonerów i osiągają coraz wyższe kwoty sprzedażowe.

Absolutny rekord aukycjny padł w tym roku także na polskim rynku sztuki- i to dwukrotnie. W czerwcu obraz pt. „Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego” autorstwa Jana Matejki wygenerował najwyższą na rodzimym rynku sztuki kwotę sprzedażową równą 3,683 mln zł. Rekord ten został jednak pobity już w grudniu, kiedy to pastel pt. „Macierzyństwo” Stanisława Wyspiańskiego na jednej z aukcji osiągnął wartość rzędu 4,366 mln zł.

Okazuje się więc, że panująca w obrębie międzynarodowego obiegu dzieł tendencja polegająca na wzroście zainteresowania sztuką dawną przekłada się także na polski rynek sztuki. Nie oznacza to jednak spadku popularności sztuki nowoczesnej wśród polskich kolekcjonerów- swoje rekordy aukcyjne w przeciągu ostatniego roku pobili tacy artyści, jak Wojciech Fangor (1,534 mln zł.), Magdalena Abakanowicz (1,534 mln zł.) czy Ryszard Winiarski (1,062 mln zł.).

Wydarzenia aukcyjne 2017 roku stanowią zapowiedź przyszłych tendencji na rynku sztuki. Warto więc uważnie je prześledzić. Serdecznie zapraszamy do lektury Raportu Rynek Sztuki 2017.

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.