szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Ukryte przedstawienie znalezione pod arcydziełem Picassa

19.02.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Naukowcy badający dzieło Picassa za pomocą technologii rentgenowskiej odkryli, że namalował go na pejzażu nieznanego artysty. Zespół naukowców i kuratorów wykorzystał najnowocześniejsze nieinwazyjne techniki, aby zbadać dzieło w zaledwie 24 godziny. Krajobraz znajdujący się pod obrazem olejnym z 1902 roku należy do anonimowego autora.

Pablo Picasso, Buste de Femme au chapeau, 1939, źródło: Sotheby’s

Kiedy Art Gallery of Ontario otrzymało przedstawienie żebraka pt. „La Misereuse Accroupie”, pracownicy zauważyli niezwykłe tekstury na płótnie, sugerujące inny skład pod spodem. Kenneth Brummel, asystent kustosza sztuki współczesnej w AGO przypuszczał, że pod obrazem kryje się charakterystyczny portret kochanki Picassa- „Dora Maar, Femme Assise”.

Odkryty pejzaż pozostaje zagadką. Wstępne analizy sugerowały, że jest to dzieło urugwajskiego artysty Joaquína Torresa Garcíi. Po głębszych badaniach tezy te zostały odrzucone. Kuratorzy są jednak przekonani, że krajobraz został stworzony przez barcelońskiego malarza, którego tożsamość pozostaje nieznana, a obraz przedstawia istniejące w Barcelonie miejsce- Parc del Laberint d’Horta.

Badanie rentgenowskie wykazało również niewielkie różnice w układzie postaci żebraka. Początkowo obraz przedstawiał figurę kobiecą, która trzymała w rękach kawałek chleba. Badania wykazały, że Picasso zainspirował się wcześniejszym przedstawieniem. Obracając dzieło dawnego artysty o 90 stopni, hiszpański twórca wykorzystał niektóre formy krajobrazu (np. linie krawędzi klifu) i wprowadził je do własnej kompozycji.

Paulina Krupa

fot. (góra) Pablo Picasso, Vue de Notre-Dame de Paris, 1945, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.