szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Odkryto nieznane wcześniej dzieło Salvadora Dalego

27.02.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Nieznany wcześniej obraz Salvadora Dalego z 1932 roku oglądać można na wystawie nowojorskiej galerii Heather James Fine Art. Uwierzytelnione niedawno płótno przez ponad 75 lat znajdowało się w rękach prywatnych.

Salvador Dali, Chevauchée céleste, 1957, źródło: Christie’s

Jak twierdzi, znawca twórczości Salvadora Dalego, Nicolas Descharnes, który w 2014 roku przyczynił się do potwierdzenia autentyczności pierwszego surrealistycznego dzieła katalońskiego artysty pt. „The Intrauterine Birth of Salvador Dali” (ok. 1921 r.), nie ma żadnych wątpliwości, co do autentyczności nowo odkrytego dzieła. Obraz uwierzytelniony został po przeprowadzeniu całej serii testów obejmujących fotografię w podczerwieni, analizę sygnatury i zastosowanych pigmentów, a także badania archiwalne.

Obraz sygnowany jest podpisem „Gala Salvador Dali”. W ten sposób artysta niejednokrotnie oddawał hołd swojej żonie, która jednocześnie była jego największą muzą.

Dzieło zawiera dwa charakterystyczne motywy, którymi surrealista zaczął posługiwać się w swojej twórczości w 1932 roku: okno wyglądające na przestrzeń zewnętrzną oraz wystający z niego słup. Również materiały i pigmenty użyte w obrazie odpowiadają temu, jakich materiałów i pigmentów używał Dali w początkach lat 30.

Ponieważ praca nie posiada tytułu, natomiast kataloński artysta miał w zwyczaju zmieniać nazwy swoich realizacji, Descharnes nie był w stanie precyzyjnie odtworzyć historii wystaw dzieła. Jest jednak prawdopodobne, iż obraz brał udział w jednym z dwóch pokazów twórczości Dalego zorganizowanych w 1932 roku w paryskiej Galerie Pierre Colle- na liście dokumentującej zaprezentowane tam prace znajdują się także realizacje bez tytułu.

Wydaje się, że przedstawienie jest inspirowane widokiem na okno domu w Port Lligat (obecnie znajduje się tam Portlligat Museum-House) w Hiszpanii, gdzie Salvador wraz z Galą przebywali w latach 1932-1982. Descharnes podejrzewa, że pręt wystający z okna na zewnątrz mógł stanowić maszt charakterystyczny dla łodzi rybackich powszechnych w nadmorskiej miejscowości. Badania wykazały, że blejtramy obrazu wykonane zostały w Hiszpanii, co daje nadzieję na słuszność teorii, jakoby dzieło powstało podczas pierwszych miesięcy przebywania tam artysty.

Poza dwoma charakterystycznymi motywami przedstawieniowymi, obraz jest niezwykle ascetyczny w swojej kompozycji. Jak twierdzi Descharnes, jest to kolejny dowód jego autentyczności- fałszerzowi zależałoby bowiem na tym, aby stworzyć dzieło jak najatrakcyjniejsze formalnie. Badacz twierdzi, że obraz stanowi zaledwie studium do innej pracy. I rzeczywiście, w datowanej na lata 1934-1936 realizacji Dalego pt. „Morphological Echo” ponownie pojawia się motyw okna i słupa.

Nowo uwierzytelnione dzieło nie zostało jeszcze dodane do oficjalnego catalogue raisonné artysty opracowanego przez Fundację Gala-Salvador Dali, ale można je zobaczyć w galerii Heather Jame.

K. Z. 

fot. (góra) Salvador Dali, Moment de transition, 1934, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.