szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU:
Allegro 1

Zaginione przed laty dzieło Degasa znalezione w bagażniku autobusu

28.02.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Obraz Edgara Degasa, który ponad osiem lat temu skradziono z muzeum w Marsylii, właśnie został odzyskany. Dzieło znaleziono w bagażniku autobusu.

Edgar Degas, Autoportret, 1855

Praca zatytułowana „Chórzyści” znaleziona została przez urzędników, którzy 16 lutego przeprowadzili przypadkowe przeszukanie autobusu na przystanku Ferrières-en-Brie pod Paryżem. Obraz znajdował się w walizce w bagażniku pojazdu. Pasażerowie autobusu zostali przesłuchani, jednak żaden z nich nie przyznał się, że jest właścicielem walizki.

Dzieło skradzione zostało w 2009 roku z Musée Cantini w Marsylii, gdzie, wypożyczone z paryskiego Musée d’Orsay, było wówczas wystawiane. Dochodzenie w sprawie jego kradzieży wszczęto, gdy tylko pracownicy instytucji zauważyli, że praca została ściągnięta ze ściany. Władze nie znalazły żadnych śladów włamania do budynku.

Obraz przedstawiający chórzystów na scenie zrealizowany został przez francuskiego impresjonistę w 1877 roku. Jego wartość szacowana jest na ponad 1 mln dol.

Francuski minister kultury, Françoise Nyssen, nazwał kradzież obrazu wielką stratą dla impresjonistycznego dziedzictwa kraju. Dodał także, że ponieważ dzieło niewidziane było od 2009 roku, jego los wzbudzał duże obawy. Na szczęście odnalezione dzieło znajduje się w dobrym stanie.

K. Z. 

fot. (góra) Edgar Degas, Sala taneczna, 1872

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017
MENU: