szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Złota muza Picassa drugim najdroższym dziełem w Europie

01.03.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Portret Marie-Therese Walter, zwanej ,,złotą muzą”, wczoraj wieczorem w londyńskim Sotheby’s został sprzedany za 49,8 milionów funtów. Obraz z 1937 roku, który stanowił część prywatnej kolekcji, nigdy wcześniej nie pojawił się na rynku wtórnym. 

Pablo Picasso, Femme au béret et à la robe quadrillée (Marie Thérèse Walter), 1937, źródło: Sotheby’s

Kobiety z życia Picassa były punktem zapalnym jego twórczego geniuszu. Hiszpański malarz spotkał się z Marie-Thérèse, wówczas nastolatką, w latach 20. Ich ścieżki skrzyżowały się 8 stycznia 1927 r. Artysta powiedział wówczas: ,,Jestem Picasso i razem będziemy robić wspaniałe rzeczy”. W ten sposób młoda kobieta stała się jego sekretną kochanką i muzą.

Jeden z najsłynniejszych portretów Pabla Picassa, wizerunek Marie-Thérèse Walter, został sprzedany za 69,2 miliona dolarów (49,8 milionów funtów). Obraz przekroczył szacunki przedsprzedażowe Sotheby’s. ​​Kolorowy portret olejny na płótnie o wymiarach 55 x 46 cm nigdy wcześniej nie pojawił się na rynku aukcyjnym. Wizerunek Marie-Thérèse Walter jest obecnie drugim najdroższym dziełem, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcji w Europie. Na pierwszym miejscu pozostaje dzieło Alberto Giacomettiego „L’homme qui marche I” sprzedane w 2010 roku za 58 milionów funtów.

Salvador Dali, Maison pour Erotomane, ok. 1932, źródło: Sotheby’s

Ostatecznie doszło do ,,pojedynku’’ dwóch oferentów telefonicznych. Pierwszy z nich działał za pośrednictwem Marka Poltimore’a– zastępcy przewodniczącego Sotheby’s w Europie i Rosji. Drugiego potencjalnego nabywcę reprezentowała Patti Wong– przewodnicząca Sothesby’s Azja.  Tożsamość sprzedawcy i jego nowego właściciela dzieła nie została ujawniona.

Tego samego dnia podczas aukcji sztuki surrealistycznej Sotheby’s sprzedał również trzy nowo odkryte obrazy Salvadora Dalego, w tym wylicytowany za 3,5 miliona funtów „Maison pour Erotomane” (ok. 1932 ). Przedstawiający postać mitologiczną obraz „Gradiva” ( 1931 r.) osiągnął 2,7 miliona funtów (3,7 miliony dolarów). Obydwie prace znajdowały się w prywatnej kolekcji w Argentynie i zostały zakupione bezpośrednio od artysty w latach trzydziestych przez jego przyjaciółkę, hrabinę Cuevas de Vera.

Miłośnicy sztuki mają nadzieję, że wysoki popyt na aukcji, po spektakularnej listopadowej sprzedaży obrazu Leonarda da Vinci za 450 milionów dolarów przez saudyjskiego następce tronu, zapowiada początek żywego sezonu artystycznego.

Paulina Krupa 

fot. (góra) Pablo Picasso, Femme au béret et à la robe quadrillée (Marie Thérèse Walter) (fragment), 1937, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.