szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Portret dawnej kochanki odkryty pod znanym dziełem Modiglianiego?

07.03.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

KURSY 2023 REKLAMA DUZA

Badania rentgenowskie ujawniły, że pod znanym dziełem Amedeo Modiglianiego pt. „Portret dziewczyny” znajduje się wizerunek innej kobiety, który od ponad wieku pozostawał nieodkryty. Przypuszcza się, że pod zamalowanym płótnem znajduje się obraz Beatrice Hastings, dawnej kochanki włoskiego twórcy.

Amedeo Modigliani, Portret Jeanne Hébuterne, 1918

Ukryty portret ukazał się podczas przeprowadzania, realizowanych przez Tate Modern we współpracy z innymi międzynarodowymi instytucjami kultury oraz historykami sztuki, badań rentgenowskich. Tożsamość obu sportretowanych kobiet wciąż pozostaje zagadką, jednak, jak sugerują specjaliści z Tate, znajdujący się pod właściwym przedstawieniem wizerunek dziewczyny należeć może do byłej kochanki Modiglianiego, Beatrice Hastings. Hastings i Modigliani mieli bowiem dwuletni, burzliwy romans, który zakończył się około 1916 roku. Tymczasem znany nam „Portret dziewczyny” zrealizowany został w 1917 roku. Wobec tego, badacze zastanawiają się, czy Modigliani po prostu nie zamalował wizerunku swojej dawnej miłości.

Wyniki nieoczekiwanego odkrycia upublicznione zostały w zeszłym tygodniu. Jak podaje kuratorka z Tate Modern, Nancy Ireson, choć sugestia o tym, iż pod właściwym przedstawieniem znajduje się portret Beatrice Hastings brzmi prawdopodobnie, wciąż pozostaje tylko hipotezą. Z teorią tą nie zgadza się natomiast Kenneth Wayne, dyrektor The Modigliani Project oraz znawca twórczości włoskiego artysty. Jak bowiem twierdzi, Hastings na portretach malarza charakteryzowała się zawsze bardziej okrągłą twarzą.

Związek Mondiglianiego i Beatrice  Hasting

Zarówno Hastings, jak i Modigliani byli uzależnieni od alkoholu i narkotyków. Ich relacja była opisywana jako namiętna, ale i toksyczna. Kochanka i muza włoskiego artysty stała się bohaterką wielu jego portretów.

Hastings, która była pisarką, stworzyła surrealistyczną nowelę na temat jej związku z Modiglianim zatytułowaną „Minnie Pinnikin”. W 1916 roku podczas jednego z publicznych wydarzeń autorka przeczytała fragmenty swojego dzieła. Rękopis powieści zaginął jednak na ponad całe stulecie. Schowana w archiwach nowojorskiego Museum of Modern Art nowela odkryta została przez Wayne’a dopiero w 2001 roku.

Zarówno życie Hastings, jak i Modiglianiego miało tragiczny koniec. Podczas gdy włoski artysta, mając zaledwie 35 lat, zmarł w 1920 roku na gruźlicę, jego dawna kochanka w 1943 roku popełniła samobójstwo. Pomimo iż obecnie twórca jest jednym z najbardziej docenianych XX-wiecznych malarzy, większość swojego życia cierpiał biedę, próbując nawet sprzedać całą zawartość swojej pracowni za 100 funtów.

K. Z. 

fot. (góra) Amedeo Modigliani, Kobieta z czerwonymi włosami (fragment), 1917

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Portret dawnej kochanki odkryty pod znanym dziełem Modiglianiego?”

  1. minikbavul

    Piękna historia i duży szacunek dla tego pana za wytrwałość ale pisząc artykuły przeczytajcie co nieco o danym temacie. Po pierwsze chłoniak to NIE rak. To nowotwór układu chłonnego, lokalizuje się w węzłach chłonnych albo narządach limfatycznych a jego rokowanie jest bardzo dobre i 5 lat przeżywa ok 90% chorych (5-letnie przeżycie jest traktowane jako wyleczenie w takich przypadkach, czyli można powiedzieć, że 90% chorych jest wyleczona). Dodatkowo jest to nowotwór najczęstszy u młodych mężczyzn i jest to dość częsta rzecz w tej grupie. Pomimo tego, że jest duży odsetek wyleczeń nawroty są również dość częste, jednak również i one są dość dobrze leczone.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.