szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rekordowa aukcja w londyńskim Christie’s

08.03.2018

Aktualności, Świat: aukcje

6 marca w londyńskim Chrisie’s odbyła się aukcja sztuki współczesnej i powojennej zakończona bardzo dobrym rezultatem na poziomie niemal 138 mln funtów. Jest to absolutny rekord jeśli chodzi o organizowane w Europie licytacje XX-wiecznej twórczości artystycznej.

Wygenerowana przez londyński Christie’s łączna suma rzędu 138 mln funtów (190 mln dol.) znacznie przewyższyła ogólny rezultat cenowy zeszłorocznej, analogicznej licytacji (96,4 mln funtów). Jest to obecnie najwyższa w historii kwota uzyskana z aukcji sztuki współczesnej i powojennej w Europie. Spośród 65 oferowanych przez dom obiektów aż 17 sprzedanych zostało powyżej górnej estymacji. Tylko 4 dzieła nie znalazły swojego nabywcy.

Robert Mapplethorpe, Autoportret, 1980, źródło: Christie’s

Aukcję rozpoczęła licytacja czterech autoportretów autorstwa Roberta Mapplethorpe’a. Najdroższy z nich został kupiony przez licytującego przez telefon anonimowego kolekcjonera za kwotę 137,5 tys. funtów. Wziąwszy pod uwagę, iż zrealizowana w 1985 roku praca 11 lat temu sprzedana została za 37 tys. dol., można mówić o znaczącej dynamizacji rynku tego artysty. Jedną z fotografii Mapplethorpe’a nabył Thaddaeus Ropac. Realizację z 1980 roku kupił on za 87,5 tys. funtów, a więc za kwotę nieznacznie tylko przekraczającą dolną granicę jej estymacji. Suma ta i tak mocno przewyższyła 25 tys. dol.- cenę, którą zaoferowano za dzieło na aukcji w 2003 roku.

Francois-Xavier Lalanne, Grand Mouflon de Pauline, 1993, źródło: Christie’s

Rekordowe kwoty

Jednym z największych zaskoczeń wieczoru okazała się sprzedaż rzeźby dzikiej owcy autorstwa François-Xaviera Lalanne’a. Szacowana na 400-600 tys. funtów praca wylicytowana została przez azjatyckiego kolekcjonera za niemal 1,45 mln funtów. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku horyzontalnego obiektu Donalda Judda. Estymowana na 350-450 tys. funtów praca znalazła nabywcę gotowego zapłacić za nią 1,3 mln funtów.

Szacowana na 10-15 mln funtów wielkoformatowa realizacja Jean-Michela Basquiata pt. „Multiflavors” kupiona została za ponad 12 mln funtów. Fakt, iż w 1990 roku ta sama praca sprzedana została za 118 tys. dol., idealnie pokazuje imponujący rozwój rynku amerykańskiego artysty.

Jean-Michel Basquiat, Multiflavors, 1982, źródło: Christie’s

Dzieło Warhola najwiekszym zaskoczeniem aukcji

Najdroższym dziełem aukcji okazała się jednak złożona z sześciu, utrzymanych w różnych kolorach autoportretów, realizacja Andy’ego Warhola. Sprzedana w 2014 roku w Nowym Jorku za 30 mln dol. praca, na marcowej aukcji Christie’s uzyskała kwotę 22,6 mln funtów (31,2 mln dol.). Ten niski wzrost wartości dzieła w ciągu czterech lat wyraźnie wskazuje na kryzys na rynku ojca pop-artu.

Ponieważ od ponad dwóch lat międzynarodowy rynek sztuki nie oferował interesującej realizacji Jacksona Pollocka, oczekiwano, że wystawiony na marcowej aukcji obraz Amerykanina pt. „Number 21, 1990” osiągnie sporą wartość. Tymczasem szacowane na 10-15 mln funtów dzieło sprzedało się za kwotę poniżej dolnej granicy estymacji, generując zaledwie 9,3 mln funtów.

Swój aukcyjny rekod pobił Mark Bardford. Szacowana na 2,2-2,8 mln funtów abstrakcyjna praca pt. „Bear Running from the Shotgun” uzyskała imponującą kwotę 3,8 mln funtów. Zgodnie ze słowami specjalistów, rekord ten niebawem może jednak zostać pobity- podczas dzisiejszej aukcji w Phillips oferowany będzie bowiem obraz artysty, którego wartość szacowana jest na 6-8 mln funtów.

Rekordem aukcyjnym zakończyła się również sprzedaż wielkoformatowego sitodruku Kelley’a Walkera z 2007 roku. Praca pt. „Black Star Press” sprzedała się za kwotę 572 tys. funtów, przekraczającą grórną granicę estymacji.

Francis Bacon, Three Studies for a Portrait, 1976, źródło: Christie’s

Sztukę brytyjską na marcowej aukcji Christie’s godnie reprezentował zrealizowany w 1976 roku niewielki tryptyk Francisa Bacona przedstawiający jego przyjaciółkę, Henriettę Moraes. Pochodząca ze zbiorów wiedeńskiego architekta, Harry’ego Glucka, praca uzyskała jednak kwotę na poziomie dolnej granicy estymacji- 10 mln funtów.

Kanadyjski filantrop, Donald Sobey, wystawił natomiast na londyńskiej licytacji dzieło współczesnego szkockiego malarza, Petera Doiga. Kupiony w 2006 roku przez Sobey’a za 850 tys. funtów obraz pt. „Charley’s Space” sprzedany został licytującemu przez telefon oferentowi za niemal 11 mln funtów, plasując pracę na trzecim miejscu w rankingu najdroższych obiektów wieczoru.

K. Z. 

fot. (góra) Andy Warhol, Sześć autoportretów (fragment), 1986, źródło: Christie’s 

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.