szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Fotorelacja z wernisażu wystawy „KURZ ZEN” w Galerii Miejskiej we Wrocławiu

12.03.2018

Aktualności, Polska: wydarzenia

8 marca we wrocławskiej  Galerii Miejskiej odbył się wernisaż wystawy „KURZ ZEN”, na której zostały zaprezentowane prace  dwójki artystów– Polaków, buddyjskich mnichów– Ewy Myoshin Hadydoń i Nyogena Nowaka.

Dwójka buddyjskich mnichów, małżeństwo– Ewa Myoshin Hadydoń i Nyogen Nowak- to Polacy na stałe mieszkający w Japonii. Oboje zajmują się sztuką. Ona malarstwem ezoterycznym (mikkyoga), natomiast on malarstwem zen (zenga).

Na wystawie „KURZ ZEN” Ewa Hadydoń prezentuje twarze Buddów i sanskryckie litery (bonji). Według artystki buddyzm i sztuka są wzajemnie ze sobą powiązane. Buddyjska nauka od starożytności była symbolizowana przez Buddę, czyli istotę wolną od wszelkich ograniczeń. Stworzona przez Hadydoń Mandala Trzynastu Buddów ukazuje w rzeczywistości trzynaście aspektów jednego Buddy, który jest Pustką. Każdy z nich ma swój mistrzowski werset (dharani) uważany za kwintesencję buddyjskiej sutry. Zapisywana jest ona pismem siddham (czyli właśnie bonji).
Każdy z obrazów Hadydoń charakteryzuje się drobiazgowością, głębią, tajemniczością i koncentracją ducha.

 

fot. (góra) Fot. Agata Piątkowska na zlecenie Galerii Miejskiej we Wrocławiu

 

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.