szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

1200 dzieł sztuki nowoczesnej przekazane Państwowym Zbiorom Sztuki w Dreźnie

15.03.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Państwowe Zbiory Sztuki w Dreźnie wzbogaciły się o 1200 dzieł sztuki nowoczesnej. Kolekcjonerka, Erika Hoffmann, przekazała najstarszemu związkowi muzeów w Niemczech prace takich artystów, jak Jean-Michel Basquiat, Tracey Emin,William Kentridge, Sigmar Polke czy Andy Warhol. Darowizna ta jest jedną z największych, jakie kiedykolwiek otrzymały muzea państwowe.

William Kentridge, Pianta della Citta di Napoli, 2011, źródło: Christie’s

Erika wraz ze swoim mężem, Rolfem, rozpoczęła tworzenie kolekcji sztuki jeszcze w latach 60. Małżeństwo mieszkało w Mönchengladbach, a później w Kolonii i było ściśle związane z nadreńską sceną artystyczną. Kolekcjonerzy zainteresowani byli przede wszystkim artystami eksperymentującymi, tworzącymi dzieła przesuwające granice sztuki. Po śmierci Rolfa Hoffmanna w 2001 roku, Erika kontynuowała budowę zbiorów, skupiając się przede wszystkim na twórcach z Europy Wschodniej. Od 1997 roku kolekcja przechowywana była w Sophie-Gips-Höfe, dawnej fabryce maszyn do szycia w berlińskiej dzielnicy Mitte.

Andy Warhol, Colored Mona Lisa, 1963, źródło: Christie’s

Jak podaje Marion Ackermann, dyrektorka generalna Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie, kolekcja Hoffmannów wyróżnia się spośród innych międzynarodowych prywatnych zbiorów nie tylko niezwykle otwartym, pełnym refleksji podejściem do twórczości wizualnej. Zawierająca dzieła lokalnych i światowych, znanych i mniej znanych, lecz wartościowych artystów, poszerza horyzonty odbiorcy i wypełnia luki w jego wiedzy na temat historii sztuki.

Przekazane Państwowym Zbiorom Sztuki w Dreźnie dzieła nie są prezentowane odrębnie, ale zintegrowane zostały z projektami badawczymi i wystawienniczymi wszystkich instytucji wchodzących w skład związku muzeów. Jak dodaje Ackermann, pomysł ten daje możliwość różnych kombinacji ekspozycyjnych i nowych odkryć.

K. Z. 

fot. (góra) Sigmar Polke, Für den Dritten Stand bleiben nur noch die Krümel (For the third rank, there are only crumbs), 1997, Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.