szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Należący do Elizabeth Taylor obraz van Gogha na aukcji w Christie’s

29.03.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Elizabeth Taylor przez całe swoje życie była kolekcjonerką. Zdołała zgromadzić jeden z największych zbiorów biżuterii. Wielkim zainteresowaniem darzyła również sztukę- zwłaszcza francuski impresjonizm. Jej salon w Bel Air (Kalifornia) wypełniony był pracami takich artystów, jak Degas, Matisse czy Pissaro. Wśród dzieł znalazł się również obraz van Gogha pt. „Vue de l’asile et de la Chapelle de Saint-Rémy”, który artysta zrealizował w ostatnim roku swojego życia.

Pomimo iż był to trudny okres dla francuskiego malarza, stał się również jednym z najbardziej owocnych. Podczas pobytu w szpitalu van Gogh namalował około 150 półcień. „Vue de l’asile et de la Chapelle de Saint-Rémy” to jedyna praca obrazująca gmach instytucji, w której przebywał twórca.

Po śmierci artysty w 1890 roku obraz trafił do Stedelijk Muzeum w Amsteradmie. To tam w 1905 roku odbyła się pierwsza indywidualna wystawa van Gogha, która odniosła wielki sukces w kręgu miłośników sztuki nowoczesnej. Ekspozycja składała się z 234 obrazów i 197 rysunków. Następnie obraz został włączony do podróżującej wystawy Paula Cassirera– niemieckiego handlarza dziełami sztuki, który przyczynił się do popularyzacji twórczości artysty.

Ojciec Taylor (Francis Taylor), handlarz dziełami sztuki, kupił obraz van Gogha w jej imieniu na aukcji w 1963 roku za 130 tysięcy dolarów. Dzieło pozostało w kolekcji aktorki aż do jej śmieci w 2011 roku. W 2012 roku dom aukcyjny Christie’s sprzedał majątek gwiazdy. Podczas londyńskiej aukcji „Vue de l’asile et de la Chapelle de Saint-Rémy” został wylicytowany za sumę 16 milionów dolarów.

W maju tego roku Christie’s ponownie zaprezentuje obraz na aukcji impresjonistycznej i nowoczesnej sztuki w Nowym Jorku. Dzieło oszacowano na wartość 35 milionów dolarów. W listopadzie porównywalne dzieło van Gogha z kolekcji Nancy Lee i Perry’ego R. Bassa sprzedało się za 81,3 milionów dolarów. „Vue de l’asile et de la Chapelle de Saint-Rémy” prawdopodobnie nie przekroczy ceny rekordowej sprzedaży artysty. Jednak ze względu na stabilność obecnego rynku sztuki i rosnący popyt na blue-chip art praca zapewne wylicytowana zostanie za znacznie wyższą kwotę niż pierwotnie szacowana.

Paulina Krupa 

fot. (góra) Vincent van Gogh, Vue de l’asile et de la Chapelle de Saint-Rémy, 1889, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.