szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Zapomniane dzieło niderlandzkiego mistrza odnalezione po stu latach

05.04.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Zapomniany obraz XVI-wiecznego, niderlandzkiego malarza, Otto van Veena, odnaleziony został w jednym z muzealnych pomieszczeń w Des Moines w stanie Iowa. Znajdował się tam przez prawie sto lat.

Otto van Veen, Malujący artysta w otoczeniu swojej rodziny, 1584

W maju 2012 roku Carol Pollock, dyrektorka wykonawcza Hoyt Sherman Place, rozpoczęła program ,,Adoptuj Malarstwo’’. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. W latach 2012-2015 do Hoyt Sherman Place przesłano łącznie 37 obrazów, w tym dzieła Thomasa Morana, Edwina Lorda Weeksa, Bruce’a Craina, Fredericka Carla Frieseke’a, Williama Wendta, Elihu Veddera i Johna Williama Schofielda. Gdy Carol Pollock odeszła w maju 2015 roku, program kontynuował jej następca, Robert Warren.

W weekend przed Dniem Prezydenta, 12 lutego 2016 roku, Warren w niewielkiej szafie szukał flag z czasów wojny secesyjnej. Rozglądając się, za pudełkami zauważył obraz. Na prośbę Lorny Truck, członkini zarządu Hoyt Sherman Place Foundation i przewodniczącej Komitetu ds. Sztuki i Artefaktów, obraz został przeniesiony do sąsiedniego pokoju. W tym świetle Warren mógł łatwo zauważyć, że to wyjątkowe odkrycie to wczesnobarokowe malowidło mające 420 lat.

Otto van Veen, Chrystus w domu Marty i Marii, ok. 1590-1620

Obraz przedstawia mitologiczne postacie Apolla i Wenus wraz z cherubinem, który może być jej synem, Kupidynem. Apollo trzyma lirę, a naga Wenus maluje na płótnie. W pobliżu znajduje się kolekcja biżuterii, kosz owoców i kwiatów, gałązka róż i miska ostryg.

Dzieło obrazujące greckich bogów oraz cheruba zostało później zidentyfikowane jako przedstawienie „Apollo i Wenus” Otto van Veena (ok. 1595-1600). Pomimo jego piękna, obraz najwyraźniej nigdy wcześniej nie był wystawiany- prawdopodobnie ze względu na to, że był zbyt sugestywny dla ludzi żyjących w Iowa na początku XX wieku.

,,Nie sądziłem, że obiekt posiada jakąkolwiek wartość”– powiedział Warren o uszkodzonym obrazie w jednym z wywiadów. Do dalszych badań nad dziełem skłoniła go nalepka znajdująca się z tyłu płótna. Wkrótce okazało się, że to, co wyglądało jak naklejka domu aukcyjnego, było właściwie etykietą z Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Warren dowiedział się, że obraz został wypożyczony do Met przez Nansona Collinsa, który zabrał go ze sobą na początku 1900 roku, kiedy on i jego rodzina zostali przesiedleni do Des Moines. Po śmierci Collinsa kolekcja sztuki znalazła się w posiadaniu jego córki, Louise. Początkowo pięć obrazów należących do Collinsa, w tym „Apollo i Venus” Otto van Veena, zostało wypożyczonych Klubowi Kobiet Des Moines od Louise Coskery. Dopiero później Klub Kobiet przekazał obrazy, które trafiły do kolekcji Fundacji Hoyt Sherman Place w ramach porozumienia z 1995 roku z miastem Des Moines.

Kim był Nanson Collins? Na szczęście Hoyt Sherman Place zachował podręcznik, który rozwiązał tę zagadkę. Nason Bartholomew Collins urodził się w Nowym Jorku w 1834 roku. Był synem kapitana Johna Collinsa, założyciela linii parowców Collinsa. Po sukcesach biznesowych w przemyśle zbożowym, przybył on do Des Moines.

Zanim obraz został odrestaurowany i oprawiony minął niemal rok. Jego wartość jest niejasna. Cena w oparciu o sprzedaż innych dzieł van Veena może sięgać od 4 do 11 milionów dolarów. Hoyt Sherman Place przeprowadził w zeszłym miesiącu prywatne odsłonięcie tego dzieła. Teraz galeria planuje udostępnić je na stałe. Najpierw jednak muzeum musi zadbać o ulepszenie swoich systemów zabezpieczeń.

Paulina Krupa

fot. (góra) Otto van Veen, Sinite Parvulos, XVII w.

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.