szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Napierśnik z „Gladiatora” i czaszka mozazaura na licytacji kolekcji Russella Crowe’a

11.04.2018

Aktualności, Świat: aukcje

7 kwietnia w australijskim oddziale Sotheby’s w Sidney odbyła się nietypowa aukcja pt. „Sztuka Rozwodu”, podczas której kolekcjonerzy mogli nabyć przedmioty wyprzedawane przez Russella Crowe’a i Danielle Spencer przy okazji rozwodu słynnej pary. Wśród oferowanych na licytacji obiektów, obok pamiątek aktora z planów filmowych, pojawiły się meble, biżuteria, malarstwo, gitary czy nawet czaszka mozazaura, którą gwiazdor odkupił od Leonardo DiCaprio.

Charles Blackman, The Suitor, 1960, źródło: Sotheby’s

Na aukcji pt. „Sztuka Rozwodu” wystawiono łącznie 226 przedmiotów pochodzących z prywatnej kolekcji australijskiego aktora, w tym dzieła sztuki, biżuterię, a także filmowe i sportowe pamiątki. Data wydarzenia nie była przypadkowa. Licytacja odbyła się w 54. urodziny artysty. Oprócz tego, 7 kwietnia jest także datą rocznicy ślubu Crowe’a z Danielle Spencer. Choć para rozstała się ze sobą już w 2012 roku, swój rozwód sfinalizowała dopiero w ubiegłym roku.

Licytacja, która trwała pięć godzin wygenerowała łączny wynik na poziomie 2,8 milionów dolarów. Jest to kwota znacznie przekraczająca pierwotne szacunki (2 miliony dolarów). Sprzedano 85 procent oferowanych na aukcji obiektów. 45 procent z nich osiągnęło kwoty wyższe niż początkowo przewidywane. Najdroższym obiektem licytacji okazał się portret „The Suitor” australijskiego malarza, Charlesa Blackmana, który uzyskał wartość niemal 337 tysięcy dolarów, dwukrotnie przewyższając pierwotne szacunki.

Swoją górną granicę estymacji znacznie przekroczyło również płótno Bretta Whiteley’a sprzedane za 177,5 tysięcy dolarów, a także praca Normana Lindsay’a z około 1924 roku (93,4 tysiące dolarów) czy też zimowy pejzaż Arthura Boyda (130,8 tysięcy dolarów).

Oryginalny napierśnik, który Russell Crowe nosił w filmie Gladiator, źródło: Sotheby’s

Poza dziełami sztuki dużym powodzeniem cieszyły się pamiątki filmowe Crowe’a. Buty pochodzące z „Romper Stomper” oraz kostium z „The Silver Brumby” nabyte zostały przez National Museum of Australia i wykorzystane będą one do prezentacji przez instytucję historii australijskiego przemysłu filmowego. Wielu licytujących przyciągnął również oryginalny napierśnik, który Crowe nosił w filmie „Gladiator”. Ostatecznie obiekt ten, który wyceniany był na około 15 tysięcy dolarów, sprzedany został za 116 tysięcy dolarów. Powyżej górnej granicy estymacji wylicytowany został także rzymski rydwan pochodzący z tego samego filmu (60,7 tysięcy dolarów).

Wśród oferowanych na aukcji obiektów znalazło się również 19 gitar, imponująca kolekcja biżuterii i zegarków, a nawet czaszka mozazaura, którą aktor odkupił od Leonardo DiCaprio.

Dochód z aukcji ma zostać przekazany na cele charytatywne.

K. Z. 

fot. (góra) Russell Crowe i Danielle Spencer

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.