szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dawna siedziba partii faszystowskiej przekształci się w największe muzeum we Włoszech?

12.04.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Poradnik o rynku sztuki

Lega, włoska prawicowa partia polityczna, postuluje przekształcenie Casa del Fascio w Como- dawnej siedziby narodowej partii faszystowskiej- w największe we Włoszech muzeum sztuki współczesnej, wzornictwa oraz architektury.

Plany przedsięwzięcia ujawnione zostały na łamach „Salvini Premier”–  manifestu napisanego przez głowę partii Lega, Matteo Salvini. Znajduje się tam część poświęcona dziedzictwu kulturowemu i tożsamości włoskiej, gdzie kultura jest opisywana jako „strategiczna wartość Włoch” oraz „dziedzina, która może zagwarantować państwu prymat nad innymi częściami świata”. Salvini postuluje również uruchomienie centralnego ośrodka marketingowego, którego zadaniem będzie wspieranie turystyki, w tym również promocja najważniejszych włoskich muzeów.

Powstanie Casa del Fascio

Casa del Fascio, jeden z pięciu tysięcy budynków wzniesionych we Włoszech z inicjatywy faszystów, został zaprojektowany przez architekta Giuseppe Terragni. Ukończony w 1936 roku gmach zlokalizowany jest w Como- mieście położonym w regionie Lombardii. Budynek miał stanowić symbol potęgi Benito Mussoliniego. Przy dekoracji gmachu Terragni pracował z artystami Mario Radice oraz Marcello Nizzoli. Pierwotnie na elewacji budynku planowano umieścić fotomontażowy portret dyktatora, jednak faszyści odrzucili projekt, określając go mianem „niewystarczająco reprezentacyjnego”. W sali konferencyjnej obiektu postawiono natomiast marmurową rzeźbę Mussoliniego.

Projekt przebudowy budynku

Od lat 50. XX wieku obiekt funkcjonuje jako placówka włoskiej policji finansowej. O planach przekształcenia budynku w muzeum mówi się jednak od lat. Miasto Como podpisało już nawet z porozumienie z Attilio Terragnim, wnukiem architekta gmachu, pozwalające na udostępnienie obiektu turystom. Władze miasta chcą również ubiegać się o wpisanie budynku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

K. Z. 

fot. (góra) Casa del Fascio, Como

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.