szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Rynek sztuki bez tajemic

Edward Dwurnik w obiegu aukcyjnym i instytucjonalnym

13.04.2018

Aktualności, Analiza rynku sztuki, Gościnnie u nas

Edward Dwurnik jest obecnie jednym z najlepiej rozpoznawalnych współczesnych malarzy. Z jednej strony jest to z pewnością zasługa wypracowanego przez artystę unikalnego stylu obrazowania, który charakteryzuje się umownością pospiesznie nanoszonych na płótno form oraz pewną „prymitywizacją” i groteskowością pozbawionego perspektywy czy przedstawianego w nierzeczywistej kolorystyce świata z dzieł twórcy. Z drugiej strony natomiast dużą rozpoznawalność sztuki Dwurnika przypisać należy ogromnej płodności twórczej malarza. Ze względu na imponujący dorobek artysty, jego prace są niezwykle powszechne zarówno w rodzimym obiegu aukcyjnym, jak i instytucjonalnym.

Edward Dwurnik, Czerwone Tulipany, 55 x 46 cm, olej, akryl na płótnie

Niezaprzeczalnie największym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się ujęte zazwyczaj z perspektywy lotu ptaka oraz wyróżniające się dużym nagromadzeniem motywów przedstawieniowych miejskie pejzaże, które w postaci cyklu „Podróże autostopem” artysta zaczął realizować już w 1966 roku i kontynuuje po dziś dzień. Chociaż dzieła z tej serii w zależności od techniki wykonania na aukcjach osiągają najczęściej kwoty średnio od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, pochodząca z 2008 roku malarskie ujęcie warszawskiego Placu Zamkowego pt. „Wiosna Poetów” w marcu 2016 roku w domu aukcyjnym PolswissArt osiągnęło kwotę równą 101 tysięcy złotych. Nie jest to jednak jedyna imponująca kwota wygenerowana ze sprzedaży miejskich krajobrazów Dwurnika. W marcu 2016 roku błękitne płótno „Wolne Miasto Gdańsk” z 1994 roku wylicytowane zostało na aukcji DESA Unicum za 85 tysięcy złotych, zaś utrzymany w wyrazistej kolorystyce „Poznań – Dom Kultury” z 1987 roku na zorganizowanej w maju 2016 roku aukcji PolswissArt uzyskał wartość 80 tysięcy złotych. O tym, iż zatłoczone, odrealnione krajobrazy Dwurnika szybko znajdują nowych nabywców przekonuje także Paweł Kamiński, dyrektor Galerii TouchofArt, mówiąc:

Malarstwo Edwarda Dwurnika od lat gości w Galerii TouchofArt. Nasi Klienci oprócz klasycznych prac, szczególnie chętnie poszukują dzieł z cyklu „Podróże autostopem”. Cykl ten zawiera jedne z lepiej rozpoznawanych w Polsce obrazów, przedstawiających miasta – polskie miejscowości, europejskie stolice oraz światowe metropolie. Artysta jest ceniony przez kolekcjonerów nie tylko ze względu na znane, charakterystyczne dla poszczególnych miast detale architektoniczne, ale także za żartobliwe, często graniczące z surrealistycznym podejście do ich przedstawienia. Krakowski rynek zalany wodą, wielbłądy i słonie grasujące na warszawskiej Starówce, zakochane psy na molo w Sopocie – to tylko niektóre z pomysłów malarza na ożywienie miejskich scen.

Edward Dwurnik, Paryż – Katedra Notre Dame, 33 x 24 cm, olej, akryl na płótnie

Poza dziełami ze słynnego cyklu „Podróże autostopem” dużym zainteresowaniem kolekcjonerów cieszą się, rzadziej pojawiające się na aukcjach aniżeli miejskie pejzaże, obrazy z zapoczątkowanej przez Dwurnika na początku lat 70. serii „Sportowcy”. Tytułowymi „Sportowcami”- postaciami inżynierów, rolników czy pijaków wyjętych wprost z jego malarskich, ulicznych krajobrazów i odpowiednio powiększonych- artysta nazywał palaczy popularnych w czasach PRL-u papierosów „Sportów” lub, jak sam określa, mistrzów w dziedzinie przepychania się przez życie łokciami. Obserwując instytucjonalny i aukcyjny obieg dzieł Dwurnika, z łatwością dostrzec można, iż prace z tego cyklu dynamicznie zwiększają swoją wartość z roku na rok. „Larum”, jeden z obrazów serii, w 2015 roku wylicytowany został w DESA Unicum za 42 tysiące złotych, aby już w marcu 2018 roku uzyskać w tym samym domu aukcyjnym kwotę 60 tysięcy złotych.

Ogromnym uznanie wśród kolekcjonerów cieszą się również słynne „Tulipany” Dwurnika. Z pewnością w dużej mierze ich popularność przypisać można stosunkowo niskim- w porównaniu do dzieł pochodzących z innych cykli malarskich artysty- cenom. Barwny, kwiecisty obraz z tej serii można nabyć za kwotę od 6 do 15 tysięcy złotych. Nadal absolutnym „must have” są klasyczne „Tulipany” w wykonaniu Edwarda Dwurnika– choćby mały obraz w formacie 33×24 cm powinien się znaleźć w każdej kolekcji sztuki współczesnej i najnowszej. Ilość odcieni i barw tulipanów jakie wychodzą spod ręki mistrza, z całą pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających estetów- mówi o słynnej malarskiej serii Dwurnika Paweł Kamiński z TouchofArt.

Edward Dwurnik, Różowe Tulipany, 33 x 24 cm, olej, akryl na płótnie

Na polskim rynku wtórnym często obecne są również obrazy z zapoczątkowanego w latach 90. cyklu abstrakcji. Jak wspomina sam twórca, po przeszło dwóch dekadach pracy z narracją, stwierdził on, że jest już wystarczająco dojrzałym artystą, aby zająć się „prawdziwym malarstwem”, czyli malarstwem nieprzedstawiającym. Dzieła z abstrakcyjnej serii „Dwudziesty piąty” osiągają na aukcjach kwoty od 6nawet do 22 tysięcy złotych.

Za podsumowanie sztuki Edwarda Dwurnika doskonale mogą posłużyć słowa Pawła Kamińskiego, który mówi o twórcy: Dwurnik to artysta nie tylko popularny, ale też lubiany za swoje bezkompromisowe, odważne, ale i pełne pozytywnej energii podejście do tworzenia. To malarz, któremu czas niestraszny i tak jak najlepsi, francuscy projektanci w świecie mody, On w malarstwie – wciąż o krok wyprzedza aktualne trendy.

Aktualne Obrazy Dwurnika są dostępne na stronie Galerii Touch of Art

fot. (góra) Edward Dwurnik, Plac Zamkowy, 65 x 81 cm, olej na płótnie, materiały dzięki uprzejmości Galerii Touch of Art.

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.