szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Skradzione płótno Marca Chagalla odnalezione po trzydziestu latach

17.04.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Obraz Marca Chagalla ,,Otello i Desdemona” z 1911 r. skradziony z nowojorskiego mieszkania Ernesta i Rose Heller w 1998 r., został odzyskany przez FBI.  

Prawie trzydzieści lat temu, bułgarscy złodzieje ominęli alarm, włamując się do mieszkania na 16 piętrze w jednej z najbardziej ekskluzywnych dzielnic Manhattanu. Nie śpieszyli się. Z pustego mieszkania na East 57th Street w pobliżu Sutton Place, wynieśli więcej niż tuzin obrazów nie pomijając antyków z Peru i Kostaryki, a także biżuterii czy dywanów. Wówczas śledczy stwierdzili, że złodzieje mogli przebywać w mieszkaniu przez kilka dni i odeszli tak, jak weszli- bez śladu. Właściciele dorobku byli w szoku, kiedy wrócili do splądrowanego mieszkania po dwumiesięcznych wakacjach w Aspen. Dzieła, które w chwili kradzieży miały wartość 750 000 dolarów, na dzisiejszym rynku sztuki są warte miliony.

Nierozwiązana zagadka

Kradzież pozostała zagadką. Nie dokonano żadnych aresztowań- do czasu. Obraz olejny, który przedstawia Otella patrzącego na śpiącą Desdemonę, został odzyskany w zeszłym roku po tym, jak mężczyzna z Maryland skontaktował się z Federalnym Biurem Śledczym. Doprowadziło to w końcu do odzyskania jednego z 14 dzieł skradzionych w ramach napadu z 1988 r.

Mężczyzna nawiązał kontakt z organami ścigania po nieudanej próbie sprzedania obrazu do jednej z galerii w Waszyngtonie. Właściciel galerii stwierdził, że nie może nabyć malowidła bez dokumentów potwierdzających pochodzenie obrazu, lub zaświadczenia od komitetu Chagall, który kontroluje majątek artysty. Poza tym w momencie ostatniej próby sprzedaży w 2017 r. obraz wciąż miał etykietkę „Mr. + Pani ES Heller, Nowy Jork”.

Spektakularna kradzież nie zostanie ukarana

Niestety właściciel obrazu, emerytowany jubiler J. Heller zmarł w 1998 r., a jego żona zmarła w 2003 r. Jak się okazało, ich mieszkanie znajdujące się w pobliżu East River było czymś w rodzaju salonu, w którym spotykają się artyści i muzycy. W latach sześćdziesiątych odwiedzał je sam Chagall i kompozytor Aaron Copland.

Ponieważ ustawa o ograniczeniu kradzieży wygasła, nikt nie zostanie oskarżony o przestępstwo. W artykule z 1988 r. opisującym kradzież wszystkich przedmiotów,dzieła Ernest Heller powiedział, że najbardziej cenił dzieło Chagalla ,,Otello i Desdemona” . Właściciel odziedziczył obraz po swoim ojcu, Samuelu, który kupił go bezpośrednio od Chagalla w Paryżu w 1913 roku.

 

fot. (góra) Obraz Marka Chagalla, „Otello and Desdemona” z 1911 roku, źródło: zdjęcie FBI

Rynekisztuka.pl,

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017