szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
MIĘDZYNARODOWY RYNEK SZTUKI

11 dzieł Jamesa Castle’a odkrytych w murach jego rodzinnego domu

19.04.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Władze miasta Boise w stanie Idaho zakupiły rodzinny dom Jamesa Castle’a w celu utworzenia w nim instytucji oddającej hołd jednemu z najsłynniejszych amerykańskich przedstawicieli sztuki naiwnej. Tymczasem, podczas prac remontowych w ścianach nieruchomości odnaleziono 11 nieznanych dzieł tego artysty.

James Castle, Untitled (Two Chairs and a Stool), źródło: Christie’s

Po przejęciu w 2015 roku nieruchomości Castle’a, miasto rozpoczęło jej przebudowę w celu przekształcenia jej w publiczną galerię prezentującą sztukę artysty, a także w przestrzeń do pracy dla innych twórców. Cały projekt przyniósł jednak niespodziewany zwrot. Podczas prac renowacyjnych eksperci natknęli się na 11 wcześniej nieznanych dzieł Castle’a, które ukryte zostały w ścianach domu.

Tajniki warsztatu Castle’a

Castle był znany z używania do realizacji swoich dzieł znalezionych materiałów. Dlatego też Rachel Reichert, managerka ds. kultury w Departamencie Sztuki i Historii miasta Boise, oraz architekci zaczęli badać odnalezione w domu artysty surowce, takie jak tapeta, tektura, płyta kartonowo-gipsowa, w celu ustalenia daty powstania obiektów. To, co dzięki temu działaniu odkryli znacznie przekroczyło jednak ich najśmielsze oczekiwania. Jak podaje Reichert, 10 nowo odnalezionych prac ukrytych zostało w ścianach pokoju dziennego. Jedno z dzieł natomiast znajdowało się pomiędzy stronicami niewielkiej książki wmurowanej w ścianę pomieszczenia sypialnianego.

Biorąc pod uwagę darowiznę 50 dzieł otrzymaną od James Castle Collection and Archive, miasto dysponuje obecnie 61 pracami twórcy, których wartość szacuje się na poziomie 1 miliona dolarów.

Aktualnie badacze zastanawiają się, co mogło skłonić Castle’a do ukrycia swoich rysunków i asamblaży w ścianach domu.

Utalentowany samouk podbija rynek sztuki

Urodzony w 1899 roku James Castle przyszedł na świat jako jedno z siedmiorga dzieci w leżącej blisko Boise miejscowości Garden Valley. Od urodzenia artysta był kompletnie głuchy. W 1931 roku wraz zresztą rodziny przeniósł się do domu w Boise. Przez niemal siedem dekad jako całkowity samouk zajmował się wykonywaniem rysunków, książek i asamblaży, wykorzystując do tego znalezione wcześniej materiały. Jego twórczość w latach 50. odkrył dla świata bratanek Castle’a, co zaowocowało kilkoma wystawami muzealnymi zorganizowanymi w latach 60. i 70. Szczyt zainteresowania pracami artysty nastąpił jednak w 1990 roku wraz z ekspozycją jego obiektów podczas Outsider Art Fair. W 2008 roku Castle był bohaterem retrospektywy w Muzeum Sztuki w Filadelfii, natomiast w 2011 roku- w madryckim Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia. Do tej pory na międzynarodowych aukcjach pojawiło się około 50 prac, z czego najdroższa osiągnęła kwotę blisko 44 tysięcy dolarów. Dziś Castle znany jest przede wszystkim ze swoich rysunków realizowanych przy pomocy sadzy i własnej śliny.

Publiczna galeria i przestrzeń do pracy dla artystów- James Castle House w Boile- ma zostać otwarta jeszcze w tym miesiącu. Będzie to okazja do zaprezentowania publicznie po raz pierwszy odnalezionych prac.

K. Z. 

fot. (góra) James Castle, Untitled (Attic Scene with Abstracted Figures and Clothes), źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl,

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów