szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Dzieła Pankiewicza, Trusza i Pochwalskiego odnalezione

25.04.2018

Aktualności, Polska: wydarzenia

„Ananas” Józefa Pankiewicza, „Pejzaż z okolic Neapolu” Iwana Trusza oraz „Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego” Kazimierza Pochwalskiego- te trzy, zagrabione w czasie II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Krakowie dzieła w przeciągu trzech ostatnich miesięcy zostały odnalezione i zabezpieczone przez stołeczną policję działającą wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Józef Pankiewicz, Ananas, źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Obraz Józefa Pankiewicza pt. „Ananas”, który trafił do kolekcji krakowskiego Muzeum Narodowego w 1928 roku, w czerwcu 1940 roku skonfiskowany został przez okupacyjne władze niemieckie i przeniesiony do biur Generalnego Gubernatorstwa. Na ślad dzieła natrafiono w 2016 roku, kiedy to zidentyfikowano je w jednym z albumów prezentujących twórczość artysty. W nocie katalogowej obiektu widniał dopisek: „własność prywatna, Warszawa”. Stołeczna policja zlokalizowała dzieło w jednej z prywatnych, warszawskich kolekcji. Obecnie trwają badania mające na celu zidentyfikowanie, czy obraz tożsamy jest ze stratą Muzeum Narodowego w Krakowie.

Praca Iwana Trusza, która przekazana została krakowskiej instytucji przez Stanisława Badeniego pod koniec lat 30. XX wieku i skradziona stamtąd w trakcie II wojny światowej, pojawiła się natomiast w ofercie jednego z warszawskich domów aukcyjnych w marcu 2018 roku.

Trzecie zaginione podczas wojny dzieło- „Portret Prezydenta Ignacego Mościckiego” Kazimierza Pochwalskiego- krakowskiemu muzeum przekazał sam artysta w 1934 roku. W marcu bieżącego roku obraz wystawiony został na sprzedaż przez jeden w warszawskich domów aukcyjnych. Stołeczna policja przejęła i zabezpieczyła obiekt.

Wszystkie spośród odnalezionych dzieł widniały w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

K. Z. 

fot. (góra) Iwan Trusz, Pejzaż z okolic Neapolu, źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Rynekisztuka.pl,

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.