szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Akt Modiglianiego z rekordową estymacją na majowej aukcji Sotheby’s

26.04.2018

Aktualności, Świat: aukcje

150 milionów dolarów. Na taką kwotę specjaliści z domu aukcyjnego Sotheby’s oszacowali zrealizowany w 1917 roku akt Amedeo Modiglianiego pt. „Nu couché (Sur le coté gauche)”. Jest to najwyższa w historii estymacja dzieła sztuki na aukcji. Czy 14 maja w nowojorskim Sotheby’s padnie nowy, światowy rekord sprzedażowy?

„Nu couché (Sur le coté gauche)” to największy pod względem formatu obraz Modiglianiego pochodzący ze słynnego, realizowanego przez artystę w 1917 roku cyklu kobiecych aktów. Dotychczasowy właściciel dzieła, irlandzki hodowca koni, John Magnier, kupił je piętnaście lat temu za kwotę 26,9 milionów dolarów. Tymczasem oferowany 14 maja w nowojorskiej siedzibie Sotheby’s podczas aukcji sztuki impresjonistycznej i nowoczesnej obraz wyceniony został na 150 milionów dolarów.

Rekordowa kwota

Kwota ta stanowi rekord estymacji dzieła sztuki na aukcji. Do tej pory należał on do „Kobiet Algieru” Pabla Picassa, które, wycenione na 140 milionów dolarów, ostatecznie sprzedane zostały za 179,4 milionów dolarów. Z kolei szacunki najdroższego dzieła w historii- kupionego w listopadzie 2017 roku przez saudyjskiego księcia za spektakularną cenę 450 milionów dolarów obrazu Leonarda da Vinci „Salvator Mundi”– oscylowały w okolicach zaledwie 100 milionów dolarów.

Nawet jeśli akt Modiglianiego nie osiągnie statusu najdroższego dzieła w historii, istnieje ogromna szansa, że ustanowi on nowy rekord za sprzedaż pracy włoskiego artysty. Najcenniejszym bowiem dziełem twórcy jest wylicytowany w listopadzie 2015 roku w nowojorskim Christie’s przez kolekcjonera z Chin za 170 milionów dolarów kobiecy „Akt leżący” z 1917-1918 roku.

Innymi atrakcjami majowej licytacji Sotheby’s będzie subtelny portret śpiącej kobiety autorstwa Pabla Picassa („Le Repos” 25-35 milionów dolarów), rzeźba kota Alberto Giacomettiego („Le chat”, 20-30 milionów dolarów) czy utrzymany w ciemnej kolorystyce pejzaż Claude Moneta („Matinée sur la seine”, 18-25 milionów dolarów).

K. Z. 

fot. (góra) Amedeo Modigliani, Nu couche (sur le cote gauche), 1917, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl,

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.