szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdroższe sprzedaże aukcyjne 2018 roku

08.05.2018

Aktualności, Ciekawostki

Chociaż to Nowy Jork bezdyskusyjnie stanowi centrum zachodniego rynku sztuki, pierwsze miesiące każdego roku należą jednak zazwyczaj do Londynu i Hongkongu. Podobnie sytuacja przedstawia się w roku bieżącym- wszystkie obiekty obecne na liście najdroższych dzieł wylicytowanych w okresie od stycznia do kwietnia sprzedane zostały właśnie w Wielkiej Brytanii i w Chinach.

Ranking najdroższych dzieł sprzedanych w systemie aukcyjnym od stycznia do kwietnia 2018 roku, źródło: https://www.artprice.com

Powyższy ranking stanowi potwierdzenie faktu, iż azjatycki rynek sztuki w ostatnich latach niezwykle dynamicznie się rozwija- realizacje aż dwóch chińskich artystów znalazły się na liście najdroższych dzieł sprzedanych na aukcjach w ciągu czterech pierwszych miesięcy roku, przy czym abstrakcyjne płótno nowoczesnego malarza, Zao Wou-Ki, osiągnęło wartość ponad 23 milionów dolarów, natomiast praca XVIII-wiecznego twórcy, Qian Weicheng, znalazła nabywcę gotowego zapłacić za nią ponad 18 milionów dolarów.

Henri Matisse, Nu allongé I (Aurore), 1906, źródło: Phillips

Pozostałe osiem pozycji na liście zajęli artyści zachodni, których dzieła sprzedane zostały w londyńskich oddziałach największych domów aukcyjnych- Christie’s, Sotheby’s, Phillips. Wśród nich bezdyskusyjnym faworytem jest Picasso, którego portret „Femme au bére et à la robe quadrillée (Marie-Thérese Walter)” uzyskał wartość blisko 69 milionów dolarów. Największym jednak zaskoczeniem okazała się licytacja estymowanego na 16-24 milionów dolarów kobiecego aktu autorstwa hiszpańskiego malarza pt. „La Dormeuse”- uzyskane za pracę 58 milionów dolarów to najwyższy rezultat sprzedażowy w historii domu aukcyjnego Phillips. Aukcja ta wygenerowała także inny imponujący wynik- rzeźba „Nu allongé I (Aurore)” Hanriego Matisse’a ponad dwukrotnie przekroczyła najwyższą kwotę swojej estymacji, osiągając wartość ponad 20,5 milionów dolarów.

W rankingu znalazły się również sprzedane za kwotę powyżej 15 milionów dolarów dzieła innych wielkich nazwisk: Andy’ego Warhola, Petera Doiga czy Jean-Michela Basquiata. Praca „The Architect’s Home in the Ravine” szkockiego malarza w marcu 2018 roku licytowana była na aukcji już po raz piąty. O imponującym wzroście jej wartości w przeciągu niecałych dwóch dekad świadczy fakt, iż, podczas gdy w 2002 roku dzieło osiągnęło kwotę 475 tysięcy dolarów, w bieżącym roku jego cena wzrosła do niemal 20 milionów dolarów.

K. Z. 

fot. (góra) Pablo Picasso, La Dormeuse, 1932, źródło: Phillips

Rynekisztuka.pl,

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.