szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Znamy laureatów Kompasu Sztuki 2017

11.05.2018

Aktualności, Polska: wydarzenia

Już od 9 lat wydawany jest Kompas Sztuki- jedno z najważniejszych zestawień, mających na celu wyłonienie najbardziej znaczących polskich artystów. Ranking 2017 objął 217 twórców. Na jego szczycie po raz pierwszy znalazła się Magdalena Abakanowicz.

źródło: http://www.kompassztuki.pl/ranking_2017

 

Alina Szapocznikow, Ptak, 1959, źródło: DESA Unicum

Zmarła w kwietniu 2017 roku Magdalena Abakanowicz jest obecnie jedną z najbardziej uznanych na świecie polskich artystek. Międzynarodową sławę przyniosły jej „Abakany”, dzięki którym w 1965 roku na Biennale w São Paulo zdobyła Grand Prix. Artystka doceniona została za niekonwencjonalne podejście do dwuwymiarowej tkaniny, z której uczyniła rzeźbę. Aktualnie dzieła Abakanowicz biją na polskim rynku sztuki rekordy aukcyjne. W grudniu ubiegłego roku w Polswiss Art jej „Figury- Manekiny Czarne” z 1972 roku wylicytowane zostały za ponad 1,5 mln zł.

Wojciech Fangor, Chopin, 1949, źródło: Polswiss Art

Na drugim miejscu Kompasu Sztuki 2017 znalazła się Alina Szapocznikow, dwukrotna liderka rankingu- w 2013 i 2014 roku. Międzynarodowe uznanie zyskała ona dopiero 40 lat po przedwczesnej śmierci, na fali sztuki feministycznej. Po wystawach Szapocznikow w 2011 roku w Hammer Museum w Los Angeles i w nowojorskim MoMA, jej dzieła zaczęły bić rekordy sprzedażowe. Jej „Ptak” w 2016 roku w DESA Unicum wylicytowany został za kwotę 1,7 mln zł.

Trzecie miejsce rankingu należy do malarza, rzeźbiarza, współtwórcy Polskiej Szkoły Plakatu, Wojciecha Fangora. Artysta, który jako jedyny Polak miał indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima jest obecnie jednym z najdroższych rodzimych klasyków współczesności. W ubiegłym roku na polskich aukcjach sztuki 18 sprzedanych dzieł Fangora wygenerowało łączny zysk na poziomie 10 mln zł. Chociaż największym powodzeniem cieszą się jego obrazy namalowane w nurcie op-artu, aukcyjny rekord artysty pobił zrealizowany w estetyce picassowskiej portret „Chopina”, który znalazł nabywcę gotowego zapłacić za niego ponad 1,5 mln zł.

K. Z. 

fot. (góra) Magdalena Abakanowicz i Jarosław Pijarowski

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.