szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Akt Modiglianiego najdroższym dziełem sprzedanym w Sotheby’s

15.05.2018

Aktualności, Świat: aukcje

Poradnik o rynku sztuki

Wczoraj, 14 maja, w nowojorskiej siedzibie Sotheby’s miała miejsce długo zapowiadana aukcja sztuki modernistycznej i impresjonistycznej. Jej największą atrakcją był leżący akt Amedeo Modiglianiego o rekordowej estymacji na poziomie 150 milionów dolarów.

Pablo Picasso, Le Repos, 1932, źródło: Sotheby’s

Chociaż wylicytowany ostatecznie za kwotę 157 milionów dolarów obraz włoskiego malarza „Nu couché (sur le côté gauche)”, wbrew przewidywaniom, nie ustanowił nowego absolutnego rekordu rynku sztuki, zyskał sobie status czwartego najdroższego obiektu sprzedanego kiedykolwiek na aukcji oraz najdroższego obiektu sprzedanego w domu aukcyjnym Sotheby’s. Poprzedni właściciel płótna, irlandzki kolekcjoner i hodowca koni, John Magnier, kupił je w 2003 roku za 26,9 milionów dolarów. W ciągu 15 lat wartość obrazu wzrosła więc o 484 procent. Dzieło „Nu couché (sur le côté gauche)” nie zdołało pobić również aukcyjnego rekordu Modiglianiego, który ustanowiony został w 2015 roku w Christie’s, kiedy to kobiecy akt włoskiego malarza „Nu Couché” z 1917-1918 roku uzyskał kwotę 170,4 milionów dolarów.

Chociaż wczorajsza licytacja wygenerowała dobry łączny wynik na poziomie 318,3 milionów dolarów (przy szacunkach od 307,4 do 378,1 milionów dolarów), wiele dzieł sprzedało się poniżej swoich estymacji. Spośród 45 oferowanych podczas aukcji obiektów, jedynie 32, czyli 71 procent, znalazło nowych nabywców.

Georgia O’Keeffe, Lake George With White Birch, 1921, źródło: Sotheby’s

Drugim najdroższym dziełem aukcji okazał się obraz „Le Repos” Pabla Picassa z 1932 roku. Szacowane na 25-35 milionów dolarów dzieło sprzedało się za kwotę nieznacznie przekraczającą górną granicę estymacji, a mianowicie za 36,9 milionów dolarów. Po raz ostatni płótno pojawiło się na aukcji w 2000 roku, generując wówczas kwotę 7,9 milionów dolarów.

Wspaniałym wynikiem zakończyła się licytacja pejzażu Georgii O’Keeffe pt. „Lake George With White Birch”. Obraz, który od ponad 30 lat znajdował się niezmiennie w tej samej prywatnej kolekcji, znalazł nowego nabywcę gotowego zapłacić za niego 11,3 miliony dolarów, a więc kwotę znacznie przekraczającą górną granicę estymacji dzieła wynoszącą 6 milionów dolarów.

Pewnym zaskoczeniem okazała się licytacja pejzażu Claude’a Moneta pt. „Matinée Sur La Seine” z 1896 roku. Estymowane na 18-25 milionów dolarów dzieło sprzedano za kwotę 20,6 milionów dolarów. Gdy jednak ostatni raz w 2000 roku w Sotheby’s obraz pojawił się na aukcji, osiągnął wartość zaledwie 5,7 milionów dolarów.

Nieco poniżej dolnej granicy estymacji sprzedało się wczesne dzieło Pabla Picassa „Famille d’Arlequin” z 1905 roku. Szacowana na 12-18 milionów dolarów praca osiągnęła wartość 11,6 milionów dolarów. Zważywszy na fakt, iż poprzedni właściciel nabył ją ponad dekadę temu w nowojorskim Sotheby’s za 9,8 milionów dolarów, nie jest to imponująca kwota.

K. Z. 

fot. (góra) Amedeo Modigliani, Nu couche (sur le cote gauche), 1917, źródło: Sotheby’s

Rynekisztuka.pl

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Akt Modiglianiego najdroższym dziełem sprzedanym w Sotheby’s”

  1. Anna

    Czekałam z niecierpliwością na wyniki sprzedaży Modigianiego.

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.