szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Muzeum Susch Grażyny Kulczyk w Szwajcarii otworzy się dla międzynarodowej publiczności w styczniu 2018 roku

17.05.2018

Świat: wydarzenia

16 maja 2018 roku − Muzeum sztuki nowoczesnej w szwajcarskim Susch to jeden z flagowych projektów filantropijnych Grażyny Kulczyk. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2016 roku − w 2 lata udało się ukończyć realizację projektu przełomowego zarówno pod względem architektonicznym, jak i formuły artystycznej. Muzeum Susch, zlokalizowane w pobliżu Davos i St. Moritz, tworzy wyjątkową w skali świata przestrzeń dla eksperymentu w sztuce współczesnej. Obok wystaw czasowych, prezentujących m.in. prace z kolekcji Grażyny Kulczyk, Muzeum obejmie tworzone specjalnie z myślą o miejscu realizacje wybitnych polskich i światowych artystów, program rezydencji, platformę dyskusji i liczne wydarzenia. Muzeum mieści się w miejscu dawnego dwunastowiecznego klasztoru i browaru − obejmuje 25 sal i ponad 1500 m2 przestrzeni wystawienniczej, a także bibliotekę, salę przeznaczoną na wykłady i performanse oraz biura. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 29 grudnia, a już od 2 stycznia 2018 r. instytucja otworzy swoje podwoje dla publiczności.

Jednym z istotnych obszarów, które będzie eksplorować Muzeum Susch, jest podważanie istniejących kanonów i struktur. Artyści, nurty i idee, które dotąd były marginalizowane lub pozostawały poza kanonem, znajdą się na głównej scenie i otrzymają szansę wysłuchania. Wyraźnie widoczne będą tu dwa obszary, wokół których koncentruje się cała moja kolekcja. Z jednej strony, celem Muzeum Susch jest wspieranie dialogu między sztuką powstającą w Europie Środkowo-Wschodniej a szeroko rozumianym Zachodem. Z drugiej strony − skierowanie uwagi świata na sztukę wybitnych kobiet” – mówi Grażyna Kulczyk. „Dla mnie osobiście to także inwestycja w realizację mojej misji: promowania Polski zagranicą. Obiekt na tym poziomie, tworzony przez najwybitniejszych architektów i artystów, zlokalizowany w sercu Europy odwiedzanym przez liderów opinii z całego świata, będzie odważną wizytówką Polski. Postawi nas w międzynarodowym gronie najciekawszych projektów tej klasy. Zawsze powtarzam, że dziś o pozycji międzynarodowej kraju, obok jego siły gospodarczej czy politycznej, decyduje wizerunek, relacje i kultura – wierzę w takie narzędzia miękkiej dyplomacji, a Polska w obszarze kultury i sztuki ma się czym chwalić”.

Formuła działania Muzeum: 4 filary

Muzeum Susch to przestrzeń mająca służyć debacie i badaniu sztuki, odnosząca się do laboratoryjnego charakteru instytucji Kunsthalle. Jedną z głównych cech Muzeum i jego działań jest przedefiniowanie tego, co kanoniczne i tego, co zmarginalizowane – nie tyle przez tworzenie dominującego przekazu zagłuszającego inne treści, co poprzez funkcjonowanie jako siła pozwalająca usłyszeć inne głosy, które chcą być wysłuchane. Ta idea, tworzenie przestrzeni dla zupełnie nowych perspektyw, leży u podstaw unikatowej struktury tej instytucji. Muzeum Susch to znacznie więcej niż przestrzenie wystawiennicze. Na projekt składają się 4 filary: MUZEUM SUSCH, TEMPORARS SUSCH, DISPUTAZIUNS SUSCH oraz INSTITUTO SUSCH. Te cztery elementy tworzą cztery boki symbolicznego kwadratu – każdy oferuje uzupełniające się aspekty: prezentowanie, ćwiczenie, myślenie i badanie, definiując terytorium, w którym funkcjonują różnorodne narracje oraz dyskursy sztuki współczesnej.

MUZEUM SUSCH

Wielowymiarowy projekt obejmuje ponad 1500 m2 przestrzeni wystawienniczych. Będąc jednocześnie miejscem kontemplacji, badań naukowych, a także interwencji artystycznych, Muzeum będzie opierać się na serii stałych i związanych z jego przestrzenią realizacji współczesnych artystów, którzy w indywidualny sposób odniosą się do architektury. Choreografia wystaw czasowych będzie tworzona na tle wspomnianych stałych instalacji, pozwalając na ciągłą i dynamiczną interakcję pomiędzy pracami. Do realizacji przygotowanych na inaugurację Muzeum z czasem dołączą kolejne. Każda nowa realizacja odegra rolę w kształtowaniu charakteru i wyjątkowego układu przestrzeni muzeum, wprowadzając poczucie choreografii z dziełami sztuki z wystaw czasowych. Kuratorką wystawy otwierającej będzie Kasia Redzisz, Senior Curator w Tate Liverpool. Zgodnie z założeniem fundatorki, jednym z kluczowych obszarów, które będzie eksplorować Muzeum Susch, jest podważanie struktur władzy. Artyści, nurty i idee, które dotąd były marginalizowane lub poza kanonem, znajdą się na głównej scenie i otrzymają nową szansę bycia rozważonymi. Ta przestrzeń symboliczna zostanie oddana w dyspozycję w pierwszej kolejności, choć nie wyłącznie, artystkom i artystom z Europy Środkowo-Wschodniej, odzwierciedlając myśl przewodnią Kolekcji Grażyny Kulczyk.

DISPUTAZIUNS SUSCH

Na program inauguracyjny MUZEUM SUSCH, mający na celu ustanowienie modus operandi instytucji oraz stworzenie przestrzeni do dialogu, składa się cykl konferencji, rozpoczęty w październiku 2017 r. Punktem wyjścia dla pierwszej edycji Disputaziuns była pięćsetna rocznica wysłania przez Marcina Lutra 95 tez do Arcybiskupa Moguncji, Albrechta z Brandenburgii. Zanim muzeum otworzy podwoje dla publiczności, badacze, autorzy, artyści i naukowcy ponownie zbiorą się na Disputaziuns Susch 2018. Celem tegorocznego, drugiego w kolejności spotkania (26-28 października) jest namysł nad zagadnieniem sztucznej inteligencji oraz jej potencjalnych zastosowań i konsekwencji − nie tylko w kontekście ekonomicznym, ale też w związku z zagadnieniami kultury, etyki i systemów wierzeń. Poruszając temat mistycyzmu obecnego zarówno w technologicznych jak i sztucznych strukturach władzy, zaproszona grupa ekspertów przedyskutuje zdolności do działania oraz problematyczną kwestię przenoszenia nierówności płciowych ze świata fizycznego do cyfrowego.

TEMPORARS SUSCH

Program rezydencji to cecha wyróżniająca Muzeum Susch. Muzeum zgromadzi artystów, akademików i twórców kultury z różnych obszarów, zapewniając im przestrzeń do refleksji, a także czynny udział w kształtowaniu tożsamości instytucji poprzez nowe działania artystyczne i naukowe. Program rezydencji w Muzeum Susch oficjalnie rozpocznie się wiosną 2019 roku. Na każdy kwartał (wiosna/lato/jesień/zima) zaproszona zostanie jedna uznana w swojej dziedzinie postać, która na miejscu spotka się z głosami młodych i obiecujących oraz skonfrontuje z wizytującymi także ekspertami w innych dziedzinach. Pozwoli to na wzajemne uzupełnianie się i uczenie od siebie nawzajem.

INSTITUTO SUSCH

To think tank założony przez Grażynę Kulczyk we współpracy z Institut Kunst Basel i jego dyrektorką, Chus Martinez. Instytut zaprosi badaczy do analizy postaw i uprzedzeń wobec roli kobiet w dziedzinie nauki i sztuki w przeszłości i obecnie. Wyniki tych badań przedstawione zostaną w różnych formach, od naukowych publikacji, poprzez warsztaty i konferencje, po wystawy. Celem działania Insituto Susch będzie tworzenie wytycznych dla instytucji edukacyjnych na świecie.

fot. (góra)  Adam Pluciński

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Jeden komentarz do “Muzeum Susch Grażyny Kulczyk w Szwajcarii otworzy się dla międzynarodowej publiczności w styczniu 2018 roku”

  1. anna

    Korektor tekstu!
    „a już od 2 stycznia 2018 r. instytucja otworzy swoje podwoje dla publiczności”, a w tytule?

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.