szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

XVII-wieczny portret zidentyfikowany jako dzieło Rembrandta

18.05.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

XVII-wieczny portret młodego mężczyzny, który został kupiony w Christie’s przez holenderskiego handlarza sztuki za 172 tysiące dolarów, okazał się pierwszym odkrytym w przeciągu pięciu ostatnich dekad, nieznanym dziełem Rembrandta. Obecnie obraz znajduje się na ekspozycji w amsterdamskim Ermitażu.

Rembrandt van Rijn, portret młodego dżentelmena, 1634, źródło: Christie’s

Mieszkający w Amsterdamie handlarz sztuki, Jan Six, nabył niedatowane i niesygnowane olejne dzieło określone jako „pochodzące z kręgu Rembrandta” w londyńskim Christie’s w grudniu 2016 roku. Teraz, po zaangażowaniu przez Sixa grupy 15 kuratorów i historyków sztuki zarówno z obszaru Niderlandów, jak i z innych krajów, autorstwo holenderskiego mistrza zostało potwierdzone. Atrybucję tę uznał także Ernst van de Wetering, pracujący w Komisji do Badań Twórczości Rembrandta jeden z największych znawców sztuki barokowego artysty na świecie.

Six prowadzi galerię Jan Six Fine Art specjalizującą się w malarstwie dawnych mistrzów, ze szczególnym uwzględnieniem holenderskiej i flamandzkiej twórczości z lat 1400-1800. Jego doświadczenie z nowożytną sztuką skłoniło go do większego zainteresowania się oferowanym przez Christie’s „Portretem młodego dżentelmena”. Zgodnie ze słowami Sixa, wiele wspaniałych detali obrazu, na przykład koronki kołnierza uwiecznionego na płótnie młodzieńca, wskazywało na to, iż jego autorem jest Rembrandt.

„Portret młodego dżentelmena” zrealizowany został najprawdopodobniej około 1634 roku, kiedy Rembrandt miał 28 lat. Przedstawia on około 20-letniego mężczyznę w czarnym, aksamitnym płaszczu z ozdobnym, koronkowym kołnierzem oraz w czarnych, skórzanych rękawiczkach. Dzieło uznawane jest za jedną z części dużego, podwójnego portretu. Estymacja obrazu w Christie’s określona została na 20-27 tysięcy funtów.

Jak stwierdził Six, moment uwierzytelnienia „Portretu młodego dżentelmena” był najlepszym momentem w całej jego karierze. Dodał również, że to niesamowite, iż teraz za zgodą Ernsta van de Weteringa, który kiedyś przez krótki czas uczył go na uniwersytecie, Six napisał książkę o Rembrandcie. Książka zatytułowana „Portret młodego dżentelmena autorstwa Rembrandta” wydana została w języku angielskim i niderlandzkim i można ją kupić w amsterdamskim Ermitażu.

Po zakończeniu ekspozycji obrazu w Ermitażu, Six planuje sprzedać go za pośrednictwem własnej galerii. Wartość dzieła może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów dolarów.

K. Z. 

fot. (góra) Rembrandt van Rijn, portret młodego dżentelmena (fragment), 1634, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.