szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Ponad 7,5 tysiąca dzieł Edvarda Muncha dostępnych online

24.05.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

Muzeum Muncha w Oslo upubliczniło ponad 7,5 tysiąca rysunków norweskiego artysty, pozwalając odbiorcom na darmowy, internetowy dostęp do dzieł. Trwający trzy lata projekt digitalizacji prac, mający na celu stworzenie cyfrowego catalogue raisonné, jest odpowiedzią na szerszą odezwę wystosowaną wobec instytucji kultury, aby te zrzekły się opłat za udostępnianie reprodukcji dzieł znajdujących się w ich kolekcji.

Edvard Munch, Pocieszenie, 1894

Udostępnione publiczności szkice realizowane były przez Muncha od roku 1873, kiedy to twórca był 10-letnim chłopcem, do 1943, a więc daty o rok poprzedzającej jego śmierć. Jak stwierdza Stein Olav Henrichsen, dyrektor muzeum, artysta rysował nieustannie i niemalże w każdym miejscu. Ponad 90 procent zdigitalizowanych dzieł należy do Muzeum Muncha w Oslo. Pozostałe 10 procent prac pochodzi z innych publicznych i prywatnych kolekcji.

Dzięki upublicznieniu zbiorów internauci będą mogli zapoznać się ze szkicami do najbardziej znanych realizacji Muncha, w tym do obrazu „Krzyk”. W bazie znajdują się także rysunki przedstawiające między innymi jeżdżącego na nartach chłopca, zbierającej kwiaty dziewczynki, wizerunki kudłatych psów, martwe natury, a także pejzaże z Oslo.

Jak twierdzi Henrichsen, udostępnienie szerokiej publiczności rysunków Muncha jest niezbędne, aby móc dogłębnie poznać jego twórczość. Bergesen Foundation, jedna z największych norweskich organizacji filantropijnych, przekazała na projekt niemal 3 miliony dolarów- początkowo na digitalizację rysunków, jednak z myślą o cyfryzacji także innych dzieł. Zgodnie ze słowami Henrichsena, darowizna ta miała kluczowe znaczenie dla powodzenia projektu.

Część rysunków prezentowana będzie w nowej przestrzeni muzeum, która, jak podaje Henrichsen, otworzy się najprawdopodobniej w 2020 roku. Istnieje także plan stworzenia podróżującej wystawy, która eksponowałaby najbardziej znaczące prace z kolekcji muzeum.

Cyfrowy catalogue raisonné z pewnością wpłynie na wartość rynkową prac Muncha. Jak twierdzi ekspert sztuki impresjonistycznej i modernistycznej w Sotheby’s, Philip Hook, obecnie sława norweskiego artysty opiera się w dużej mierze na ikoniczności jego najsłynniejszego dzieła- „Krzyku”. Baza zdigitalizowanych prac twórcy pozwoli na głębsze poznanie i lepsze zrozumienie całości jego działalności.

K. Z. 

fot. (góra) Edvard Munch, Krzyk

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.