szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Pijany mężczyzna zniszczył jedno z najsłynniejszych płócien Ilji Repina

29.05.2018

Aktualności, Świat: wydarzenia

W piątek, 25 maja, pijany mężczyzna poważnie uszkodził wiszący w moskiewskiej Galerii Trietiakowskiej obraz Ilji Repina pt. „Iwan Groźny i jego syn Iwan 16 listopada 1581 r.”. Sprawca miał nie zgadzać się z treścią dzieła, które, jak twierdzi, wypacza fakty historyczne.

Do incydentu doszło wieczorem w piątek, 25 maja, tuż przed zamknięciem galerii. Media zostały natomiast poinformowane o wypadku dzień później. 37-letni, bezrobotny mieszkaniec obwodu woroneskiego kilkakrotnie uderzył metalowym prętem w umieszczony za szkłem obraz. Szyba chroniąca dzieło została rozbita, płótno natomiast przerwane w trzech miejscach w części centralnej, gdzie znajduje się wizerunek carewicza Iwana. Zniszczeniu uległa również rama obrazu. Na szczęście fragmenty płótna o najwyższej jakości artystycznej- twarze i dłonie postaci- nie zostały uszkodzone.

Sprawca schwytany został niemal od razu. Zeznał on, że działał pod wpływem alkoholu. Grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Ataki na obraz Repina

Zgodnie ze słowami sprawcy, powodem jego ataku na obraz był fakt, iż nie zgadza się on z wymową dzieła. Jak twierdzi mężczyzna, płótno wypacza fakty historyczne. Sprawca nie jest odosobniony w swojej opinii. Wśród środowisk narodowych i prawosławnych w Rosji panuje powszechne przeświadczenie, że nie ma dowodu na to, iż car zabił swoje dziecko. Wobec tego obraz już wcześniej padał ofiarą ataków– w 1913 roku uszkodził go nożem staroobrzędowiec, Adam Wałaszow. W renowacji dzieła pomógł wówczas żyjący jeszcze autor realizacji, Ilija Repin. W 2013 roku natomiast prawosławni aktywiści zażądali usunięcia dzieła z ekspozycji Galerii Trietiakowskiej.

Kontrowersyjny obraz

Żyjący w latach 1844-1930 rosyjski malarz zrealizował obraz pt. „Iwan Groźny i jego syn Iwan 16 listopada 1581 r.” w 1885 roku. Dzieło przedstawia umierającego w ramionach Iwana Groźnego jego syna, Iwana, tuż po tym, jak ojciec zadał mu śmiertelny cios okutą laską w głowę. Realizacja Repina dobrze wpisała się w nastroje po zabójstwie w 1881 roku Aleksandra II Romanowa przez spiskowców z organizacji Narodnaja Wola oraz w atmosferę represji, które nastąpiły po zamachu. „Iwan Groźny i jego syn Iwan 16 listopada 1581 r.” to jedno z najbardziej znanych dzieł Repina świadczące o jego niesamowitej biegłości warsztatowej, wspaniałym wyczuciu koloru oraz umiejętności oddania dramatyzmu.

K. Z. 

fot. (góra) Ilja Repin, Iwan Groźny i jego syn Iwan 16 listopada 1581 r., 1885

Rynekisztuka.pl

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.