szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Najdroższe dzieła surrealizmu sprzedane na aukcjach w 2018 roku

30.05.2018

Aktualności, Ciekawostki

ART KONSULTACJE PREMIUM

Koniec lutego w londyńskich Christie’s i Sotheby’s bezdyskusyjnie należał do surrealizmu. Przyjrzyjmy się najdroższym dziełom tego nurtu sprzedanym w bieżącym roku w systemie aukcyjnym.

Najdroższe dzieła surrealizmu sprzedane na aukcjach w 2018 roku, źródło: https://www.artprice.com/

27 i 28 lutego w londyńskich oddziałach Christie’s i Sotheby’s odbyły się aukcje dedykowane sztuce surrealizmu. Pomimo niewielkiej ilości oferowanych na nich obiektów, licytacje cieszyły się dużym zainteresowaniem, osiągając całkiem wysokie wyniki sprzedażowe. 25 wystawionych w Christie’s dzieł wygenerowało na przykład łączny rezultat na poziomie niemal 36 milionów funtów. I pomimo iż w ciągu dwóch aukcyjnych wieczorów nie padły nowe rekordy, René Magritte, Joan Miró oraz Salvador Dali po raz kolejny zdołali potwierdzić swoje znaczenie na międzynarodowym rynku sztuki.

Rene Magritte, Le groupe silencieux, 1926, źródło: Christie’s

Na samym szczycie rankingu uplasował się przepełniony mistyczną atmosferą obraz René Magritte’a pt. „Le groupe silencieux” z 1926 roku. Podczas przedsprzedażowej prezentacji dzieła eksperci Christie’s opisali je jako jedno z najlepszych z pionierskiej serii malarskiej realizowanej przez artystę pomiędzy styczniem 1926 a kwietniem 1927 roku, kiedy to twórca przygotowywał się do swojej pierwszej solowej wystawy w Galerie Le Centaure w Brukseli. Otwarty wiosną 1927 roku pokaz był punktem zwrotnym w karierze 29-letniego wówczas malarza. Dom aukcyjny zaprezentował obraz jako dzieło wyprzedzające swój czas i określające charakter całości późniejszej twórczości belgijskiego surrealisty. Dla Christie’s możliwość wystawienia tego dzieła na licytacji rzeczywiście stanowiło dużą szansę na kolejną korzystną sprzedaż, zwłaszcza, że ceny prac Magritte’a nigdy nie były tak wysokie. W 2017 roku trzykrotnie pobito aukcyjny rekord artysty, sprzedając jego późne prace za kwoty od 13,6 do 20,5 milionów dolarów. W sumie, 109 oferowanych na aukcjach prac artysty, w tym 14 olejnych płócien, wygenerowało łączną kwotę 77,7 milionów dolarów.

Dorobek twórczy Belga jest duży i różnorodny. Zawiera on około 1100 obrazów, mnóstwo szkiców, kilka rzeźb i grafiki. 60 procent rocznej sprzedaży dzieł artysty dokonywanych jest w Londynie, jednak jego sztuka coraz częściej gości także na licytacjach w Nowym Jorku.

Rene Magritte, L’oasis, 1926, źródło: Christie’s

Przez wiele lat najlepsze wyniki aukcyjne generowały dzieła Magritte’a pochodzące ze słynnej serii malarskiej „L’Empire des Lumières”. Ceny obrazów z tego cyklu w przeciągu minionych 20 lat odnotowały niesamowity wzrost. Podczas gdy w 1996 roku jedna z tego typu prac wylicytowana została w Londynie za 3,5 miliony dolarów, sześć lat później płótno z tej samej serii osiągnęło w Nowym Jorku wartość 12,6 milionów dolarów, ustanawiając tym samym rekord aukcyjny za sprzedaż dzieła surrealistycznego. W 2007 wynik Magritte’a pobity został przez Joana Miró, którego obraz „Le Coq” wylicytowany został w londyńskim Christie’s za 13,1 milionów dolarów. Największy wzrost cen prace katalońskiego malarza odnotowały jednak po 2010 roku. Pomiędzy 2012 i 2015 rokiem trzy spośród obrazów Miró sprzedały się za ponad 20 milionów dolarów, w tym „Peinture (Etiole Bleue)”, który, wylicytowany w londyńskim Sotheby’s w 2012 roku za 36,9 milionów dolarów ustanowił nowy rekord za sprzedaż surrealistycznego dzieła.

Powyższy ranking potwierdza wciąż dominujące znaczenie tak René Magritte’a, jak i Joana Miró w dziedzinie sztuki surrealistycznej.

K. Z. 

fot. (góra) Joan Miró, Painting, 1925-1964, źródło: Christie’s

Rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.